| NoName321028 a întrebat:

Salut! Daca am carie incipientă se poate tine sub control cu spălatul pe dinti si mersul la dentist? Adica sa fac cumva sa nu o plombe in viitorul apropiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Caria, odata ce roade din dinte, va merge inainte. O poti intarzia dar tot vei avea probleme cu timpul.

| Zuzu1991 a răspuns:

Scoti dintele de tot
caria e in dinte, nu pe suprafata lui, deci poti sa speli continuu pana ti se toceste periuta si tot degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carie odata aparuta va inainta usor pana la pulpa.
Desigur spalatul ajuta dar nu o va curata niciodata. Doar la dentist se poate indeparta si dintele recimentat daca e nevoie.

| NoName321028 explică (pentru anonim_4396):

Chiar și daca este doar în smalț si fac remineralizare?

| Anuket a răspuns (pentru NoName321028):

Remineralizarea funcționează doar la ce nu vezi tu cu ochiul liber.

| NoName321028 explică (pentru Anuket):

Da, dar am întrebat un dentist si a spus ca este doar colorație si ca nu reprezintă o problemă dacă ma spal pe dinti

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoName321028):

Daca este cazul, daca prin eliminarea cariei cu freza, dintele pierde din forma intiala.
Cel mai bine faci o vizita la dentist daca te preocupa acea carie si vrei sa previ orice complicatie pe viitor. Asa ar fi cel mai intelept.

| NoName321028 explică (pentru anonim_4396):

Am fost astăzi si mi am făcut o a carie la alta masea dar despre caria incipienta de care vorbesc eu nu mi-a spus nimic. A zis ca a terminat totul...

| Anuket a răspuns (pentru NoName321028):

Urmărești și tu cu timpul, dacă tot va evolua te duci iar la medicul dentist.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NoName321028):

Daca nu ceri un control al danturii, dentistii nu-ti spun ca mai ai si altceva, mai ales daca nu se observa. Caria incipienta este mai usor de reparat.