Întrebare recomandată | Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna TPU. Cum sa scap de stresul cu scoala? Am aceasta problema inca din clasa 1 si nu stiu ce sa mai fac. La scoala invat bine, dar profesorii au asteptari mari la mine din cauza asta si daca fac ceva gresit, ma ia la trei si nu stiu ce sa mai fac. Sunt si foarte stresata cand am cate o lucrare sau o tema mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| qathaliyn a răspuns:

Bună Sofi, problema e ușor de rezolvat.

1. Dormi noaptea (lipsa somnului provoacă cea mai mare parte din stres)
2. Apucă-te de un sport (sport-ul elimină stresul și te face rezistentă la stres)
3. Stai în aer liber (aerisește-ți gândurile, așa vei elimima stresul)
4. Nu te certa cu familia, părinții, frații, surorile, neamurile, prietenii, colegii. Evită orice provoacă stres (să ai mereu curățenie în cameră ca să nu te streseze părinții că de ce nu ai curățenie. Să fii bună la școală ca să nu te streseze că de ce nu ești bună)
5. Nu stresa profesorii. Comportă-te frumos cu ei și fă-țo temele la orele lor, altfel ei te vor stresa. Nu mai umbla cu colegii răi din clasă, altfel profesorii iși vor vărsa nervii din cauza colegilor tăi pe tine pentru că știe că umblii cu ei.
6. Nu te stresa cu colegii. Fii mereu în armonie. Regula e simplă, nu îi stresezi = nici ei nu te stresează
7. Spune-le părinților tăi că ai probleme cu stresul și să te ducă la medicul de familie, sau dacă nu ești așa micuță mergi singură la medicul de familie căci e gratis și spune-i că ai stres (stresul poate cauza multe boli dacă nu e tratat la timp)
8. Nu uita să te relaxezi (uită-te la chestii amuzante ca să uiți de stres și ca să râzi, râsul provoacă o o stare de bine care acționează împotriva stresului), fă băi calde, bea ceaiuri calde, mănâncă fructe și legume, bea multă apă!

Încearcă să nu te stresezi dacă nu vrei să te îmbolnăvești. Iar pentru asta fii organizată (la ora x mă joc, la ora x mă uit la film, la ora x fac temele, la ora x mă relaxez, la ora x dorm).

Încearcă să menții pasul la școală, nu spun să petreci tot timpul numai pentru asta căci ar fi stresant, dar dacă nu înveți puțin ar fi și mai stresant deoarece notele mici te stresează.

Ușor ușor vei fi mai bine, doar ia o gură de aer. Respiră adânc de 3 ori de fiecare dată când simți că te stresezi și spune: "Ok, de acum mă calmez". In timp vei dezvolta o artă de a te calma!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai 1 singura solutie: iei scoala in serios si pui mana sa inveti serios!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Bucura-te că profesorii vad in tine pe cineva care poate mai mult decat le oferi tu. Nu-i dezamăgi. Și în clipa asta o sa scapi de stres. Și nu o sa te mai subestimezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profii au așteptări mari de la tine, dar sunt ale lor, nu ale tale.

Tu ar trebui să-ți vezi de așteptările tale și pe ele să te axezi.

Ca și mecanisme de destresare ar trebui să faci ceva cu o emoție puternică pentru tine, încât acea emoție transpusă în acea activitate să fie mai puternică decât cea a stresului și să uiți de stres și de ce se întâmplă la școală, măcar în momentul în care decizi să faci acea activitate.

Ce vreau să spun e că tu poți alege orice hobby, dar doar unul care te va suprasolicita mult emoțional și te va detașa te va ajuta să uiți de restul.

Eu îți dau un exemplu personal, în cazul meu condusul cu muzică pe un drum relativ pustiu, că în societate cu aglomerație mă stresează și mai mult, acea activitate mă detașază mult, mult de tot, deoarece în acele momente creierul este fixat pe drum, nu mai spun că și simțul auditiv este fixat pe muzică, iar eu oblig astfel creierul să se concentreze la drum și nu la ce am eu de făcut peste ceva timp, evident că uneori chiar și atunci gândurile îți zboară, dar momentul acela este detașator în cazul meu.
În cazul tău poate fi pictatul sau vreun sport care te solicită să fii doar acolo cu mintea și trupul, plimbările/călătoritul, un viciu (dar aici nu te prea încurajez) o activitate care să fie doar a ta și doar a ta, dar ți-am zis una care să oblige creierul să stea focusat doar în acea activitate.

Răspuns utilizator avertizat
| SkyEL a răspuns:

Daca ai rude in strainatate atunci cand o sa vina in vizita la tine cu o cutie de dulciuri o sa scapi de stresul de scoala pentru cateva minute in rest doar in vacante, succes!