Întrebare recomandată | Ralutzyy a întrebat:

Salut tuturor! Am o problema URIASA!
Deci, totul a inceput dupa vacanta de iarna cand la scoala am inceput sa iau note mai mici la limba romana. Tin sa precizez ca sunt in clasa a 6-a si cea mai mica nota a mea este 7 ( pana ieri), sunt o eleva destul de buna, si in fiecare an am fost premianta. In februarie am fost in Franta la tatal meu. E adevarat, am fost in timpul scolii, dar trebuia sa merg sa-l vad caci el lucreaza acolo si il vad extrem de rar. Ei bine, acolo am o verisoara care este deodata cu mine si am mers intr-o zi cu ea la scoala. Mi-a placut extrem de mult, acolo nu e acelasi stres de aici si profesorii se poarta de 1000 de ori mai frumos ca aici.
Dar totusi, asta a trecut dar alta problema s-a ivit ieri. La scoala, la romana am o profesoara urata de toti elevii, cea mai severa si rea profesoara dintre toate. M-a ascultat la tabla, am gresit un doua-trei chestii, si PAC, 2 in catalog! Azi n-am mai mers la scoala, si ieri am plans toata ziua fiind mai stresata ca niciodata! Nu stiu ce sa fac. Nu pot sa invat asa de mult, asa de repede! Nu sunt perfecta! Nu voi fii niciodata! Adica, de ce noi elevii trebuie sa fim brilianti la toat materiile, dar profesorii doar la una? De ce in loc de diriginte nu este un profesor care se ocupa doar de acea clasa, predand toate materiile de unul singur? Acum ma bate gandul sa ma mut in Franta! Dar stiu ca parintii mei nu m-ar intelege!
Va rog din tot sufletul sa ma ajutati, sa-mi dati un sfat! Ce sa fac? Cum sa le spun? Memei mele i-am spus ieri de toata chestia asta, si s-a enervat, neintelegandu-ma! Nestiind prin ce trec!

Va rog din tot sufletul meu sa ma ajutati!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca pleci in Franta du-te cu parintii, iar ei te vor batea la cap pana la 18 ani cu studiile pentru ca nu inteleg ca nu orice copil e in stare sa invete ca marii fizicieni ai lumii. Oricine se descurca in viata cu sau fara scoala.

| ClaraLove a răspuns:

Lasa! Nu mai fi suparata, mergi la scoala si nu arata slabiciune. Inca poti sa iti maresti media. Zi-mi, e cineva mai bun decat tine in clasa si ce note are. E o situatie ciudata, poate profesoara te uraste. La noi la scoala profesoara de romana nu da 2, da patru la copii care nu au stiut absolut nimic. Cred ca te uraste, vorbeste cu diriginta sau muta-te la alta clasa unde nu preda.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ralu,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Elsiane a răspuns:

Stai liniştită! Crezi că nu toţi profesorii sunt la fel? Cel puţin ai tăi nu fac pregătire cu toată clasa (mai puţin eu) şi le dau note mari. Eu iau aceleaşi note ca ei, şi poţi să-ţi dai seama că sunt mai proşti ca mine. În plus, la noi nu se prea face şcoală, deci notele sunt date la repezeală.
Cât despre tine... dacă eşti o elevă premiantă, nu lăsa o notă de 2 să te dezamăgească. Tu ştii ce poţi şi ce nu poţi şi nimeni nu te poate doborî. Fii conştientă că lumea nu se sfârşeşte cu o notă proastă pusă pe nedrept! Spune-i mamei tale să meargă la şcoală şi să vorbească cu profesoara respectivă.

| ionandreea97 a răspuns:

Stai linistita! Ai doar o profa de romana care vrea sa faca ea pe marea severa si te-a ascultat tocmai pentru ca ai lipsit cateva ore pentru ca stia ca nu ti-ai luat lectiile si era usor sa-ti puna o nota mica. In primul rand spune-i mamei tale ca ai raspuns corect la o intrebare, deci din start trebuia sa iei macar 4/5. Pe urma, explica-i ca nu aveai cum sa-ti iei lectiile, ca abia ai venit si ca te-a ascultat special ca stia ca nu ai avut cum sa inveti. In al treiea rand, daca ai cum, ar fi foarte bine pentru tine sa faci scoala in franta mai ales daca te descurci cu franceza. Crede-ma profesori din astia care vor sa faca pe severii in fata clasei gasesti peste tot dar tu trebuie sa inveti, sa-ti vezi de treaba si sa nu te evaluezi dupa nota pe care ti-o pun ei, ci dupa ce sti ca ai invatat si ai inteles.

| Ralutzyy explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre, insa cu o asa profesoara nu prea functionaza aceste metode. Ghiciti ce? Azi a vorbit mama cu profa intre 4 ochi. Iar scorpia aia de profesoara a mintit-o pe mama cum ca eu am plans la ore si ca nu am stiut nimic si ca am scazut extrem de mult la invatatura! Nu e adevarat! Nici nu stiu cum sa imi exprim nervozitatea! O sa explodez! Parca aceasta luna de scoala trece din ce in ce mai greu si mai incet! Cred ca am sa mor pana atunci crying(((

| AquafreshGM a răspuns:

Uite, si eu am luat o nota proasta la romana, adica 1. Ceea ce iti zic nu e chiar un sfat, dar, probabil a vrut sa te atentioneze sa nu faci greseli la romana. Probabil a pus doar data in catalog si probabil te va asculta. In acest caz invata cand ai timp si lucreaza suplimentar daca poti...

P.S: Din cate stiu, ministerul nu lasa ca profesorii sa puna note mai mici de 3.

Cum spuneam, probabil a trecut nota si apoi a sters-o.
Despre mama ta, mai discuta cu ea... In zilele astea comporta-te frumos si incearca sa fii activa la ore, daca poti. Sper ca te-am ajutat... Daca vrei iti las id-ul si mai vorbim pe mess happy

| Robexten a răspuns:

Salut,Ralu

Deci unii sunt emotivi la tabla si mai gresesc, dar nu e vina ta ca ai luat 2 in catalog ci este profesoara prea severa trebuia sa iei un 8 nu 2.Sa-i spui ca profesoara ta e severa si sa vina maine la scoala sa discute cu profesoara, daca nu merge ii spui directorului si daca nu merge nici asta te muti din clasa sau din scoala.

| asyned a răspuns:

Pai ar trebui sa inteleaga ca nu iei numai note mari mai iei si 3 si 4 si 2 nu cred ca cineva are numai 10 in catalog spune-i fara frica si tatalui tau ca-i va trece singur supararea dar alta data sa inveti cat mai bine ca sa iti indrepti nota