| anonim_4396 a întrebat:

cum se numeste operatia de taiere a atei penisului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Circumcizie.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Da dar asta inseamna ca iti ruper si pielea care acoperea initial glandul, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o rupe ci o taie, face o incizie.
Este un aspect, circumcizia rituală evreiască, care are un ritual strict, care nu îl cunosc, cât taie și de ce. A ajuns să fie ritual religios din motive de igienă. Un penis care nu se decalotează complet face actul sexual mai dificil, dar mai ales nu poate fi curățat eficient și poate genera infecții urâte în zonă. Să nu uităm că la un popor nomad, semi nomad, în condiții semi deșertice, apa de spălat este o problemă. Ca să prevină asta a devenit ritual religios impus prin norme de cult.
O operație chirugicală modernă, are alte criterii și medicul decide dacă face doar o incizie laterală a pielii, ca să elibereze glandul, sau ceva mai mult.