| LOVETOKNOWTHINGS45 a întrebat:

Buna TPU! Daca aleg sa fac circumcizie fara sa am fimoza, imi poate lua medicul decizie in serios? Si daca cineva a facut circumcizie cum este operatia in sine? Eu as vrea sa fiu anesteziat general ca sa nu am discomfortul anesteziei locale, si am auzit ca daca optez pentru ea va trebui sa stau o zi in spital. Dar cum e recuperarea? Ti se pune sonda cumva dupa operatie? Multumec anticipat de raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Nu știu să îți spun din experiența personala, dar îți spun ce am văzut cât am fost internat la urologie. A venit un băiat/bărbat care a făcut circumcizie și i-au făcut internare de zi. A venit dimineața și a plecat seara. Din câte mi-a spus, i-a făcut anestezie rahidiană (în coloana vertebrala) pentru a-i amorți toată zona din partea de jos a abdomenului. După operație nu i-a pus sondă. Cred că îi punea doar dacă observa că are dificultăți la urinare după aceea. Oricum, nu știu dacă diferă procedura de la un spital la altul. La prima întrebare nu știu ce să spun.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca medicul te poate opera la cererea ta!
Toti evreii au facuta circumcizie fara sa fie bolnavi, deci este o practica pe care o faci la cerere, sau la nevoie.
"La nevoie" este pentru cei cu fimoza si complicatii ale ei, infectii majore, boli samd.

Pentru circumcizie nu se face anstezie generala, ca-i echivalenta unei mici interventii de aceeasi dificultatea ca si scosul unui dinte. Se face anestezie locala si toata operatia dureaza 10-15 minute, dupa care te imbraci si pleci acasa, pe picioarele tale.
Nu sta nimeni in spital 1 zi pentru atat lucru!
Acum si cei operati de cancer stau la spital 1zi, sau cu probleme grave de sanatate, dar la circumcizie nu se face asta.

Mai baiate, nu au de ce sa-ti puna sonda, ca asta nu este o operatie chirurgicala, ci o MICA INTERVENTIE chirurgicala!
ti-am epxlicat mai sus: iti face injectie in penis ca sa-ti amorteasca, apoi taie pielita care este crescuta peste capul penisului si apoi se coase. Totul dureaza 5-10minute, dar cu toata pregatirea de dinainte, cat astepti sa-ti amorteasca penisul, poate dura maxim 15 min.

Sonda urinara se pune la cei cu operatii de cancere de prostata, probleme renale sau alte operatii grave, in nici un caz la o banala circumcizie.

| scutmarius99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este nevoie sa expui niște informații dacă nu ai siguranța ca sunt adevărate. L-ai ajuta mai mult dacă ai lăsa pe cineva care a trecut prin experiența operației sa îl sfătuiască.

Da, la operația de circumcizie îți poate face anestezie generală și se vor efectua doua zile de spitalizare pentru orice varianta de anestezie ai avea.
Eu personal am avut anestezie generală, o noapte petrecuta in spital iar a doua zi la amiaza externare.
Baftă!

| Violleta2022 a răspuns (pentru scutmarius99):

Poate pentru situatii foarte grave sau complicate, pentru ca o fimoza banala nu-i nevoie spitalizare! Se rezolva in 10-15 minute sub anestezie locala si pacientul este timis acasa. cu bandajul pe cuc.
Am un prieten foarte bun care este medic urolog foarte cunoscut in Bucuresti si de la el stiu aceste detalii.

| tonyc7 a răspuns:

De ce vrei sa te mutilezi degeaba daca nu ai o problema reala la care asta sa fie unica solutie? Faci ce vrei cu corpul tau, dar sa nu iti para rau mai tarziu de alegerea facuta...

| neprihanitul a răspuns:

Da, este decizia ta si este luata foarte in serios. Eu am facut-o in urma cu 8 ani fara sa am probleme medicale care sa necesite asta. A fost decizia mea. Se face anestezie locala, perioada de recuperare este in jur de o luna (timp in care nu trebuie sa ai activitate sexuala). Nu se pune sonda. In functie de tipul operatiei (bisturiu, laser, etc) poti sa nu stai deloc in spital. Multa bafta!