| Anaa939839393 a întrebat:

Ce puteti spune despre operatie de bila, colecistectomie. Trebuia sa operez bila din cauza unei pietre la bila de 20 mm. Cat dureaza efectul anesteziei? Acum operatia din cate am inteles dureaza in jur de 30 min, in cazuri mai complicate ajunge pana la o ora. Deci nu imi este teama de operatia in sine cat imi este de anestezie. Eu mai am si alte boli pe langa. Medicul a zis ca este in regula totul, dar mna frica din mine nu o pot stinge prea usor. Am mai trecut acum ceva timp printr-o operatie de 4-5 ore. Operatie mai complexa, in care am stat 3 saptamani in spital din cauza complicatiilor datorate celorlalte boli, fiind intubata. Chestia asta mi-a creat o teama.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Piatra se rezolva laparoscopic, relativ repede, si te vei simti mai bine fara aceea piatra.
Restul nolilor trebuiesc vindecate si ele!
Sanatate multa!

| Anaa939839393 explică (pentru Bula):

Totusi, stii daca amestezia se face intravenos adica seringa sau se face prin gaz, adica ti se pune acea masca pe fata?

| Bula a răspuns (pentru Anaa939839393):

Asta depinde de medici.
Efectul este a fel: vei dormi si nu vei simti nimic.
Sanatate!

| Floreenofficial a răspuns:

Buna! Înțeleg prin ce treci deoarece am o problema de sănătate și s-ar putea să mă opereze anul asta.Eu vreau sa fac operatia dar mi-e frica. sad Bafta și roaga-te!

| Anaa939839393 explică (pentru Floreenofficial):

Urmeaza saptaman viitoare sa intru in operatie. Abia astept sa scap de stresul acesta.

| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de bila este foarte usoara (vorbesc din propria-mi experienta) si nu ai motive de ingrijorarea sau durere, fiindca nu vei simtii nimic, fiind sub anestezie totala si durand cam 15-20 de minute toata operatia.

In occident, la 24 de ore dupa operatie esti trimis acasa.
In Romania probabil ca vei sta in spital 1-2 zile si dupa aceea mergi acasa si te refaci complet in cateva saptamani.
Sanatate multa!

| Anaa939839393 explică (pentru Violleta2022):

Super. Ideea este ca nu am voie de anestezii care sa relaxeze corpul. Fiind maxim 30 min operatia, corpul nu are timp sa se relaxeze din cauza anesteziei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaa939839393):

De fapt, corpul se relaxeaza total in timpul anesteziei, chiar si daca este adormit 10 minute, atunci fiind intr-o stare atat de profunda ca habar nu ai ce ti se intampla.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Nu inteleg totusi, de ce iti induci singura atata stres, inventand probleme care nu mai exista demult?
Operatia este extrem de simpla si usoara, se face cu anestezie generala, ca corpul si creierul tau sa fie perfect relaxate si amortite, sa se poate taia si elimina colecistul, cu tot cu piatra respectiva.
Recuperarea este foarte usoara, daca operatia este facuta laparoscopic si un pic mai greoaie daca este facuta clasic.
In orice caz, chiar nu vad vreun motiv de stres cand medicina a evoluat atat de mult in ultimii 30 de ani, fiindca operatia asta a devenit atat de banala ca o pot face si chirurgii stagiari.

| Anaa939839393 explică (pentru Violleta2022):

Nu ii vorba de chirurg. Eu am mai trecut printr-o operatie de 5 ore si atunci a fost grav, am ajuns intr-o stare grava, nu puteam nici sa vorbesc sau sa imi misc capul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Sincera sa fiu nu inteleg de ce insisti sa iti induci atata stres, odata ce ai trecut tu prin operaii grele, lungi si periculoase si te pierzi acum cand asta este superusoara si dureaza 10-15 minute.
Iesi afara si bucura-te de vara, de soare, de caldura, de prieteni, de familie, de tot cete inconjoara, ca nu ai nici un motiv sub soare sa-ti induci stres inutil.
Va trece, vei vedea si vei rade cand te vei trezi, ca totul a fost atat de usor si rapid.

| Anaa939839393 explică (pentru Violleta2022):

Adevarul e ca ai dreptate. Am trecut pirn alta mai grea si aceeasta fiind mai usoara is mai stresata. Bine iti dai seama ca am "ramas cu sechele" oarecum si de asta mna

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Hai, uita de sechele si ce s-a intamplat in trecut, ca ti faci singura rau.
Gandeste pozitiv ca si vindecarea sa fie mai rapida!

Sanatate multa, operatie usoara si recuperare fantastica!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La 20mm e mare piatra, nu trebuie sa o operezi. Canalul biliar are 5 mm.

| Smmo a răspuns:

Buna, imi pare rau ca ai aceasta problema, mi se pare mare piatra, iti doresc sa ai o operatie cu rezultat pozitiv. Nu stiu prea multe despre asta, dar am pe cineva in familie care vrea sa se opereze tot de pietre la vezica biliara. A dat vina pe piatra asta pentru diferite manifestari de genul greata, varsaturi. Ne poti spune ce simptome ai tu?

| Anaa939839393 explică (pentru Smmo):

Eu am manifestat acum un an de cand a inceput un "foc la stomac", o arsura puternica. Dupa care am inceput sa iau pastile si sa beau ceai. Simptomele de pe parcurs au fost greturi, varsaturi nu prea( nu sunt nici genul de persoana care sa imi fac greata puternic ), ameteli chiar, dureri de stomac. Iar ultima data a fost cand m-a durat in partea dreapta si atunci am zis ca ceva nu este in regula.