| Victoria18 a întrebat:

Daca am doar constipatie cronica de cateva saptamani, ma simt balonata si am cateodata usoare junghiuri nedureroase langa burta in dreapta si stanga jos, as putea avea probleme cu bila(fierea)? Mentionez ca astea sunt singurele simptome. Multumesc. As vrea sa stiu si la voi cum se comporta tranzitul intestinal si daca aveti si voi acele simptome. Si daca da, voi cum faceti sa scapati de constipatie cronica atunci cand o aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

De ce nu te duci tu la un doctor? La niste analize? Iti place sa te chinui si sa-ti pui speranta in niste răspunsuri date de niste anonimi, necalificați in niciun domeniu din ramura medicală? Eu personal am 2-3 scaune pe zi/zilnic, n-am prea inteles niciodata oamenii care se constipa. Personal as crede că o parte de vina costipatiei o constituie consumul redus (bineinteles daca nu e vorba de o chestiune medicală serioasa) de lichide, pe care majoritatea oamenilor îl fac, dar nu stiu daca e real sau daca exista vreun studiu științific pentru asa ceva, nu m-a interesat chestia asta. Du-te la medic.

| Elena9328 a răspuns:

Mai înnebunit cu constipația ta.
Ai pus zeci de mii de întrebări.
Mișcă te la Doctor.
Noi nu le avem cu astea!

| Raducons a răspuns:

Poate sa fie si din cauza la fiere.
Se intampla la fiecare sa mai fie constipat, dar rar in mod normal.
Incearca cu ceai de la magazine cu produse naturiste.
Faci seara o cana de ceai si bei, o sa te ajute, poti sa pui si putin zahar daca vrei nu conteaza.
Mai poti sa cumperi pastile speciale de la farmacie, intrebi farmacista.
Dar trebuie sa faci investigatii medicale ca sa nu ai probleme pe viitor cu emoroizii si colonu.

| Rorry a răspuns:

Eu am probleme cu fierea si nu am simptomele astea. ce zici tu e mai degraba balonare, din cauza faptului ca nu te alimentezi sanatos, cel mai probabil, mananca mai multe fibre si supe si mai putin junk food sau chestii care te umfla...eu am avut dureri groaznice de stomac (in capul pieptului, cum se zice) si asa am ajuns sa imi descopar pietrele la fiere.

| yustme a răspuns:

Ar trebui totuși să te duci la medic (chiar dacă Tie rușine). Sora mea mai mare suferă de constipație de când era bebeluș. Nu știu exact ce făcea mama sau cum a rezolvat situația atunci dar acum știu că folosește supozitoare cu glicerină. Nu zic sa faci la fel dar Tiam dat un exemplu ca nu e neapărat de la alimentație poate asa e organismul tău. Dacă doar de o săptămână e asa înseamnă că e de la alimentație. Un consult la medic te va ajuta

| Briosacuafine a răspuns:

Oare nu e vorba de apendicita?
Eu am probleme cu fierea, am avut si crize destule, la fel am fost cu diaree, balonare, junghiuri... posibila una din cele doua.
Pentru diaree sunt medicamente. Daca e pana acolo incearca " laxative " naturale, rosii cu lapte sau chiar cafeaua, astea ma ajutau pe mine.