| MihaiPaleologu a întrebat:

Scriu dupa 1 an, dupa ce am fost la vreo 5 consultatii, ecografie, endoscopie, colonoscopie si CT. Am o senzatie de intestine blocate in partea dreapta, simt o presiune mare in regiunea accea a abdomenului, mai exact simt bulbuci si adunare de continut intestinal care stagneaza si imi da mereu acest discomfort. Senzatia este permanenta, la defecate se imbunatateste dar sa scap de durere de tot niciodata. Parca cineva imi strange cu mana intestinul. Am fost diagnosticat cu intestin iritabil, sunt speriat ca poate nu e intestin iritabil, poate o fi o boala a fierii, ca am observat diferente la culoarea scaunului, cateodata e mai deschis la culoare cateodata mai inchis. Stiu ca este un diagnostic de finete, dar eu nu pot trai cu senzatie de arsura mereu in partea dreapta a intestinelor, si cu constipatie cronica? Ceva sfaturi? Totul pe analize e super, dar pacientul e bolnav

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| acerr a răspuns:

Ca sa testezi cat de bine lucreza stomacul, mananica 3, 4 linguri de afine. Cand faci primul scaun uitate sa vezi culaorea,ar trebui sa fie de culoare inchisa pentru ca ai mancat afine, daca culoarea e galben maro, sunt rezidurile anterioare, dar daca crezi ca ar fi fierea maninca grefuie, si bea ceiari colon sanatos, sau curatarea colonului

| Sandra88 a răspuns:

Ia probiotice de la magazin naturist sau farmacie si vitamina b12 pentru a-ti reface flora intestinala. Carentele de b12 duc la dereglari gastrointestinale gen balonari, constipatii, diaree, asta o stiu de la nutritionistul meu pentru ca si eu am avut probleme si dureri. Ai incercat sa iei kebene? Si el mai amelioreaza din dureri.