| Editzelu a întrebat:

Daca folosesc excesiv paste de dinti cu flor cum e sensodine acestea pot sa-mi atace smaltul?
Intreb fiindca am in dinte ciobit si de cand dau cu sensodine in loc sa imi treaca mai rau ma doare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sensodyne este o pasta de dinti cu actiune mai puternica asupra danturii. Daca te dor dintii, atunci renunta la ea. Foloseste o alta pasta dar si o periuta soft sau extra soft.
Fereste dantura de mancarurile si bauturile prea fierbinti sau prea reci. Acestea duc la sensibilitate dentara.

| Donsavas a răspuns:

Nu,Nu! Flourul protejează smaltul. Se si folosesc tehnici de fluorizare dentară.

| GirlOnline81 a răspuns:

" in loc sa imi treaca mai rau ma doare"...
In primul rand, sensodine nu este un tratament, cu atat mai putin unul pentru un dinte ciobit. Pentru asta exista medicul stomatolog; doar el te poate scapa de durere si/sau iti poate "repara" aspectul initial al dintelui.
Tot el, medicul dentist, iti poate recomanda ce pasta de dinti se potriveste sensibilitatii tale dentara.