| ZaynMalik21 a întrebat:

Daca fumez o sa chelesc? Adica fumatul = chelie sau calvitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Nu dar poate avea efect asupra cresterii celulelor din tot corpul.
genetica, stresul si testosteronul sunt factorii importanti in aparitia calvitiei.

| OnuOnulică a răspuns:

În mod clar nu.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu, nu are legătură asta.
Fumat = calviție.
Sub nici o formă.
Alopecie este o afecțiune a folicului de păr.

Cauzele pierderii părului (dependente de stilul de viaţă, de factori de mediu, precum şi de cei genetici) sunt: regimul alimentar inadecvat (mai ales cel deficitar în proteine şi fier), stresul psihic cronic, bolile cronice, sarcina şi naşterea, utilizarea unor preparate cosmetice agresive, agresiunea mecanică a firului de păr (spălarea prea frecventă, permanentul, coafarea, vopsirea, decolorarea, ticurile psihice – tricotilomanie) - fumatul, alcoolul în exces, cafeaua, medicamentele (de exemplu citostaticele care determină oprirea creşterii foliculilor piloşi, anticoagulantele, beta-blocantele, folosite pentru controlarea hipertensiunii arteriale, contracptivele orale), unele boli sistemice (sifilis), hiper- şi hipotiroidismul, radiaţiile electromagnetice (raze X sau gamma), arsurile, afecţiuni dermatologice (micoze, parazitoze), soarele, poluarea atmosferică, clorul din piscine, sărurile din apa de la robinet.