| MihaelaStyles a întrebat:

Daca ma musca un om trebuie sa fac antirabic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaitzz a răspuns:

Ma amuza rau raspunsurile voastre.In clasa a 7-a, la biologie ar fi trebuit sa vi se spuna ca gura unui om are miliarde + miliarde de bacterii, mai multe ca si la caine.

Nu stiu daca trebuie sa faci vaccin, asta depinde si de cat de tare a patruns pielea/carnea.

Bafta

| Săsăran_Dragoș_1996 a răspuns (pentru Mihaitzz):

Compara tu muscatura unui om cu cea a unui caine si zi-mi tu mie care iti intra pana-n carne si ti-o sfasaie.

| Mihaitzz a răspuns (pentru Săsăran_Dragoș_1996):

Intrebarea lui mihaela este daca trebuie sa faca vaccin, iar ce am zis eu este vorba de bacteriile din gura.
Sa presupunem ca ai un caine care nu are nicio bacterie in gura, dar muscatura este foarte puternica, curge mult sange etc.Are rost sa faci vaccin? Nu...
Poate sa iti manance carnea cu totu, atata timp cat nu are niciun microb, nu trebuie.

Da, muscatura unui caine este incomparabila cu cea a unui om, dar ce treabaa are asta cu intrebarea mihaelei?

| AlexMsA a răspuns (pentru Mihaitzz):

Da, gura unui om are mai multe bacterii decat un caine care se linge la cur pe el si alti caini si tot timpu ii cu botul in pamant mirosind. ti s-o spus foarte gresit in clasa a 7a. cred ca te-ai oprit acolo. cand te speli pe dinti si iti tai gingia iti intra miliarde de bacterii din gura in sange si fac dezastru pe acolo da nu se simte pentru ca e la nivel celular si celulele se regeneaza imediat. numa daca te-o muscat un boschetar turbat. si gura omului e curata fata de a animalelor

| Săsăran_Dragoș_1996 a răspuns (pentru Mihaitzz):

Muscatura unui caine face contact cu sangele tau si transmite mai usor bacteriile decat muscatura unui om care face contact doar cu pielea. Din cate stiu, nu sunt asa multe bacterii periculoase care dauneaza pielii.

| Mihaitzz a răspuns (pentru Săsăran_Dragoș_1996):

Daca ai fi citit raspunsul meu, ai fi vazut ca am presupus ca gura unui caine nu are nicio bacterie.
Sa terminam discutia asta, deja trecem de barierele acestei intrebari.

22 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Depinde ce fel de om te-a muscat, daca a fost vreun boschetar cu o gramada de boli ar trebui sa-ti pui niste semne de intrebare

| măcheamăăăî a răspuns:

Nu,cunos oameni care au fost muscati de alti oameni si n-au patit nimic. Stai linistita oh go on

| Xenya a răspuns:

rolling on the floor) Nu trebuie!

| samysamy a răspuns:

Nu... cum sa te muste? Doamne feri da stiu ca multa lume e perversa da nici chiar asalaughing

| gheorgheasdasa a răspuns:

Doar daca e turbat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru gheorgheasdasa):

Aia am vrut si eu sa ziclaughing

| RennaM a răspuns:

Nu cred
asta este valabil la muscatura de mamifer de exemplu fix pe mine azi m-a muscat un soarece normal si nu stiu inca daca trebuie sa iau sau nu pentru ca n-am simptomele de febra si inflamatii in zona muscaturii
deci DACA ai aceste simptome atunci trebuie sa mergi urgent la doctor

| MihaelaStyles explică (pentru RennaM):

straight face ok... si app, intrebarea e de anul` trecutwinking

| RennaM a răspuns (pentru MihaelaStyles):

Mda stiu laughing numa acum am gasit-o din greseala tonguewinking

| StefaNnNNN99N a răspuns:

Cu ce ai gandit cand ai pus intrebarea asta?straight face

| summerparadise a răspuns:

Daca este vorba de un boschetar nevaccinat spre binele tau, da laughing

| AlexMsA a răspuns:

Nu trebuie desteapto laughing

| lariiiin a răspuns:

Numa daca e turbat cea ce nu se prea intamplalaughingdeci nu...stai linistita!

| BrokenHeart11 a răspuns:

Oamenii musca?

| mariusmmm a răspuns:

Ba da tu esti prost raw ba cum sa spui asa cevalaughing

| MihaelaStyles explică (pentru mariusmmm):

Am pus intrebarea ca sa vad cati destepti sunt laughing Si app sunt FATA straight face