| anonim_4396 a întrebat:

Cat este amenda daca un caine nevaccinat musca pe cineva? Si cat costa un vaccin antirabic la om?
In cat timp poate fi anuntat proprietarul animalului respectiv ca a fost sanctionat sau ca trebuie sa plateasca despagubiri de la data incidentului? Sau nu este o limita legala? ( ma refer in special in cazul rabiei ).

Răspuns Câştigător
| DonMoldo a răspuns:

Daca cainele tau e turbat si musca oameni pe strada ii pui botnita. Totodata vei fi sancţionat contravenţional cu amenda sau dosar penal aici depinde de cat timp nu ai mai vaccinat cainele pentru lăsarea în libertate ori fara supraveghere a animalelor care pot prezenta pericol pentru persoane sau bunuri, conform art. 2, pct. 17 din Legea 61/1991.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu iti da nimeni despagubiri pe o muscatura de caine. La munca se fac bani.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Dar daca totusi se poate?!

| DonMoldo a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu ii da amenda pentru muscatura laughing ci pentru ca nu e vaccinat.

| Wr3nch a răspuns (pentru DonMoldo):

Amenda da. Dar nu despagubiri la cel muscat.