| Sadicăă a întrebat:

Daca nu ma spal pe dinti, decat uneori cand mananc mentosane dintii din spate ma dor.Cand beau cola rece dintii din fata ma dor.Ei sunt putin ingalbeniti de la cola presupun.Nu mi s-a mai intamplat asa.Credeti ca din cauza ca nu ma spal pe dinti ma dor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| 01000001 a răspuns:

Tu ce crezi?

| Sadicăă explică (pentru 01000001):

Pai zi tu fa in rasa ta daca am pus intrebare de unde vrei sa stiu.

| 01000001 a răspuns (pentru Sadicăă):

Ia sa vedem, ti-am raspuns asa pentru ca raspunsul este LOGIC.
Nu cred ca aveai nevoie sa pui intrebarea asta.
Este LOGIC ca daca nu te speli pe dinti devin sensibili, poti sa faci carii...
De fapt nu cunosc pe nimeni care sa nu se spele pe dinti, adica, macar din bun simt, din respect pentru tine insati... te speli, simti nevoia...
Oricum, eu nu m-am luat de tine, asa ca "raspunsul" tau a fost in mod gratuit.
Ca sa fiu sincera... atat de absurda este intrebarea, incat am crezut ca este o gluma (de aia ti-am raspuns asa).
Dar daca este serios, atunci pot sa-ti recomand sa te speli pe dinti.
Stii sa faci asta, sau mai ai nevoie sa-ti si explic cum se face?

| Tso a răspuns (pentru Sadicăă):

In primul rand, nu asa se vorbeste. Raspunsul tau denota o lipsa grava de respect. Iar in legatura cu dintii, ma abtin. Cum poti sa nu te speli pe dinti, cand o persoana, in mod normal, se spala cam de 2-3 ori pe zi? Sfatul meu ar fi sa incepi sa te speli, folosind o periuta cu dinti moi, pasta de dinti potrivita (cea pentru dinti sensibili), apa de gura si ata dentara. Si ai putea sa mergi si la un stomatolog, pentru o curatare profesionala, pentru ca mai mult ca sigur ai tartru de la neglijenta.