| Ralatals a întrebat:

Buna TPU, dacă nu mănânc nimic și ard 5000 de calorii făcând sport cât slăbesc intr-o săptămâna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Iamforfun a răspuns:

Nu slăbești. Leșini de foame.
Trebuie să mănânci ceva, să bei și apă, mai bine urmează o dietă.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 2 zile in care nu mananci nimic si faci efort fizic intens, lesini, cazi pe jos din cauza efortului fizic nesunstinut sia jungi in spital. Deci nu ai facut nimic!
Pune mana si manaca sanatos daca vrei sa faci sport si sa pierzi in greutate. Mananca 1500 calorii pe zi si fa sport, cat de cat corpul tau isi va lua necesarul zilnic de nutrienti, ca sa te sustina fizic, la antrenament.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu crezi ca poti face sport sa arzi 5000 calorii fara sa mananci?

| Celcestietot a răspuns:

~ 3 kg si jumatate

| Frank51 a răspuns:

Facem ca la matematică.

Cu ipoteza că sunt fix 5000kcal
Și că se arde doar grăsime, în mod ideal
Scădem aprox 10% apă din celulele de grăsime

Un gram de grăsime are 9kcal un kg are 9000kcal-10%= 8100kcal./kg, 5000kcal. reprezintă aprox 0. 65kg.

| flixbuster a răspuns:

Ceva, ceva zici tu acolo dar iti scapa un aspect (sau doua).

Asadar, ca sa slabesti trebuie ca intrarile de energie in corp sa fie mai mici decat iesirile de energie din corp (diferenta fiind acoperita din arderea rezervei/surplusului). Asta se obtine evident prin miscare/efort.
Ce iti scapa tie este ca organismul uman are anumite nevoi alimentare fundamentale/minime pentru a fi sanatos - asadar nu poti sa nu mananci nimic o saptamana ca ajungi la urgente (daca nu direct la cimitir).
Mai e un aspect: efortul prea mare poate produce ceva slabire mai rapida pe moment dar obisnuieste organismul sa ceara intrari mari de energie si daca opresti efortul mare dar pastrezi intrarile mari de energie vei ajunge de unde ai plecat (daca nu mai rau). Este problema pe care o au sportivii de performanta cand se lasa de sport dar nu isi ajuteaza si regimul alimentar (pentru ca obiceiurile alimentare se schimba mai greu).
Cam de asta e greu sa slabesti: trebuie sa faci miscare nici prea putina dar nici nu prea multa si trebuie sa mananci suficient cat sa fii sanatos. De aceea odata scapata problema greutatii de sub control este destul de dificil de rezolvat (in mod sanatos si sustenabil).
Primii pasi ar fi schimbarea obiceiurilor alimentare (si stilul de viata in general) si miscarea. Un nutritionist (bun) poate ajuta pentru ca fiecare organism e unic si trebuie vazut/personalizat pe specific. La fel probabil si un antrenor pe partea de miscare poate ajuta.

| Mirel4412 a răspuns:

Ca sa faci sport iti trebuie energie. Doar incearca o zi sau doua sa bagi sala 3-4 ore si vezi ce bine e sa nu mananci. Facand lucrul asta nu numai ca iti dereglezi metabolismul, dar iti dai peste cap si creierul si burta, deoarece o sa primeasca multa mancare dintr-o data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să faci sport trebuie să mănânci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă gândești așa, cum naiba ai știut să scrii?rolling on the floor

| TheStrategist a răspuns:

Nu o să ai energie să faci sport dacă nu mănânci.

| 19flo79 a răspuns:

E o intrebare informativa sau te gandesti serios sa incerci asa ceva? happy

| Emma24dsxd a răspuns:

Nu te infometa, iti faci mai mult rau decat bine, cel mai bine tine o dieta si sa stii ca mai mult conteaza cat mananci

| anonimadinAlba a răspuns:

Dupa 2 zile o sa fii la spital in perfuzii

| flynn01 a răspuns:

Nu îți recomand să nu mananci nimic, dacă vrei să te îmbolnăvești asta e cea mai bună modalitate, îți pot spune din propria experiență, iar un mod rapid de slăbit nu repezintă Sănătate, poți da în alte chestii, un regim alimentar treptat + mișcare și o să slăbești sănătos.
1.Rezervele de glucoză pot rezista până la 24 sau 48 de ore, deși acestea vor fi, în mare măsură, epuizate după șase ore. Apoi, nu numai că vei fi flămând, dar corpul tău va intra într-o stare de cetoză, care implică niveluri crescute de corpuri cetonice în sistemul tău.
2.Atunci când nu mănânci pentru 72 de ore - aceasta este etapa autofagiei. Odată ce grăsimile sunt descompuse, corpul tău începe să descompună proteinele din mușchi.
3.Corpul tău începe să se cannibalizeze
Dacă nu mâncați, atunci corpul dumneavoastră începe să se mănânce. Aceasta este pur și simplu pentru că e în căutare de surse de energie din orice. Când depozitele de grăsimi dispar, începe să distrugă masele musculare și nu se va opri acolo, mergând pe oasele voastre dacă nu mâncați.
4. Veți fi mai susceptibili la infecții
După o săptămână, nu veți avea suficiente magazine corporale pentru a lupta împotriva infecțiilor, deoarece până acum sistemul imunitar este prea slab. Nu ați mâncat vitamine și minerale esențiale pentru a vă ajuta corpul să se apere.

| Vcorezici a răspuns:

Daca nu mancati nimic nu e bine pentru sanatate. Trebuie schimbat stilul de sanatate in care intra si alimentatia. Adresati va unui nutritionist si antrenor.

| DubluuBoss a răspuns:

7000 de calorii = 1 kg, inseamna 5 kg intr-o saptamana DAR, In primul rand, daca nu mananci nimic nu vei slabi doar din grasime deoarece corpul tau se va speria de lipsa mancarii si va incerca sa se apere tinand grasimea ca o rezerva. In al doilea rand ai un metabolism, care inseamna catr calorii arzi tu intr o zi normala de viata, nefacand nimic, si un numar de calorii necesare pentru o dezvoltare sanatoasa. CONCLUZIE : nemancand nu rezolvi nimic, dupa ce vei incepe iar sa mananci corpul tau se va ingrasa dublu oricum deoarece va fi in soc, ai nevoie de mancare pentru a fii sanatos, decat slab si bolnav mai bine cu cateva kg in plus dar sanatos. Sfatul meu este sa mergi la o clinica de nutritie, la un nutritionist adica care iti face o analiza corporala si iti spune cate kg din corpul tau sunt grasime, cate muschi, cate apa si greutatea ideala pentru tine, pe langa asta sa faci analize pentru a vedea de cate calorii ai tu nevoie ca sa te dezvolti sanatos. Daca aflii aceste lucruri dupa poti singur sa iti calculezi caloriile, gasesti pe internet toate informatiile si iti faci singur mesele dupa plac, daca ai mai multe intrebari si te pot ajuta spune mi