| Conii25 a întrebat:

De 3-4 ani ma stric foarte repede la stomac. La inceput nu am bagat in seama aceasta problema, mai ales ca nu mi se intampla mereu. In general dimineata, in zilele cand mancam mai mult sau in timpul scolii( am crezut ca este de la stres), dar a inceput sa apara si in vacante. In ultimul timp ma stric foarte des, in fiecare dimineata de scoala ma simt rau, am gaze, ma doare burta de nu pot suporta, am nevoie la baie mereu, nu ma pot concentra la ore. Degeaba manac covrigei sau banane ca nu functioneaza, cateodata nu merge nici cu furazolidon. Analizle la sange si urina au fost normle. Acum trebuie sa ma duc la medic si ma gandeam sa fac si o ecografie. As vrea cateva sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Flora intestiana e afectata. asa cred!
Antibioticele si un regim alimentar necorespunzator pot cauza asta.
Incearca sa iei un probiotic bun, sa consumi iaurt si alimente fermentate( Sauerkraut, muraturi).
Posibil sa ai si o intoleranta la un aliment. ( gluten, spre exemplu)
Tine un jurnal alimentar si cand iti e rau, vezi ce ai mancat si daca se repeta inseamna ca ai o mica intoleranta. Incearca un regim mai sanatos ( fara zahar, fast food ).
Si stresul este un factor, dar pentru el exista meditatie, yoga, sport.
Consulta si un gastroenterolog. Eu unul spun ca nu trebuie sa te panichezi. Incearca sfaturile recomandate mai sus si ai sa vezi imbunatatiri.
Posibil sa iti induci si singur/singura aceasta stare... relaxeaza mintea si trupul. Adu totul intr-o armonie perfecta!
Succes! big grin

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ecografiile nu prea vad intestine, nu este deloc o idee buna, nu stiu cine ti-a recomandat-o. Mai bine este sa te vada un medic gastroenterolog (sau un pediatru), sa faci anumite investigatii tintite si poate o colonoscopie sa vezi daca nu ai cumva o boala inflamatorie intestinala (colita ulcerativa sau boala Crohn)