| anonim_4396 a întrebat:

Ce este bine sa mancam dimineata?
De ex:
E bine daca manac un fruct dupa ce ma trezesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am mancat paine buna cu untura topita acasa si rosii proaspete din gradina.
A fost foarte bun! happy

| Adry05 a răspuns:

Eu zic că micul dejun ar trebui să fie ceva mai copios. Dacă tu poți să mănânci frcute, ok, eu le-aș lăsa ca și gustare

| RAY a răspuns:

Eu unu consum lapte cu orz= imi aduce carbo de calitate,vitamine,dar si fulgi de ovaz sau musli sunt super sanatoase,nu cereale cu zahar, cat mai naturale, un fruct, doua, trei avem nevoie de 5 fructe pe zi, cosuma cat mai multe fara restrictie dar si legume multe, 10 kg de mere = o ciocolata de 100 de grame =550 de calori, asta e diferenta, nu vorbesc ca merele este sanatate, ciocolata otrava, eu am incercat proteine de dimineata dar nu ma atrage asa tare, dar recomand pers care sunt la slabire 2 oua firte si 0, 5 kg de apa

| Cosmin86 a răspuns:

Eu consum oua (2-3, uneori 4-5), muschi afumat, fasole rosie, branza, masline, ardei gras, paine integrala (uneori alba).
Uneori mai variez, mai adaug somon afumat (sau alt tip de peste), etc.

Uneori mananc omleta cu branza, muschi, marar, avocado, ardei gras.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce bine e cand nu ai reflux gastro manci de toate

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Ai probleme cu digestia? Gen gastrita?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Reflux gastro, ficat gras

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Steatoza hepatica?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu

| Bizon95 a răspuns:

In general dimineata ar trebui sa mananci cel mai satios cu putinta
chestii care nu sunt naspa la stomac (o banana merge, dar un mar, nu prea pentru ca produce aciditate), stomacul e gol si cel mai vulnerabil (daca nu ai stomac deosebit de puternic... sunt unii, dar foarte putini

ideea de a manca serios e data de faptul ca practic vei avea toata ziua sa arzi ce ai mancat dimineata, si energie sa tragi toata ziua

la amiaza ar trebui mancat bine

iar seara, FOARTE PUTIN, cat mai multe legume (NU leguminoase) si fara dulciuri

| RAY a răspuns (pentru Bizon95):

Dupa consumarea carbo omul ar trebui sa faca cardio, efort fizic, dar ai dreptatele merele cresc aciditatea

| abcddcba a răspuns:

Un oulet ochi, o bucata de bacon prajita si o cana de lapte iar apoi un mar, eu asa imi traiesc diminetile si crede-ma ca te ajuta enorm. Obtii proteine foarte multe din aceste gustari care te vor ajuta pe restul zilei.

| AnastasiaK a răspuns (pentru abcddcba):

"Ouletul" are putine proteine daca e doar unul (vreo 6g). Baconul are proteine, dar mai mult grasimi. Amandoua fiind prajite, se adauga si mai multe grasimi. Laptele nu are cine stie ce proteine si oricum sunt cu absorbtie lenta, dimineata, dupa somn, fiind de dorit cele cu absorbtie rapida. Marul cred ca stii si tu ca inseamna carbohidrati. Deci din acest mic dejun al tau obtii maxim 20g proteine, mai multi carbohidrati si mult mai multe grasimi. Greu cu nutritia asta, nu? laughing

| abcddcba a răspuns (pentru AnastasiaK):

Draguto, corpul are nevoie si de grasimi pe langa proteine, si de carbohidrati și pe langa toate astea cate grame de proteine mananci tu pe dimineata? vreo 3-4 sute? eu zic ca de inceput de zi 20g de proteine sunt suficiente cat sa iti incepi ziua cum trebuie. pup

| AnastasiaK a răspuns (pentru abcddcba):

Eu dimineata mananc in jur de 35-40g proteine, daca asta te doare pe tine si grasimi sub 20g, carbo aproape deloc.

Da, organismul are nevoie de toti macronutrientrii, DAR in anumite proportii, grasimi intr-o proportie mai mica decat restul, la tine grasimile sunt cele mai multe. Pe langa asta, organismul are nevoie de grasimi sanatoase, iar cele pe care i le furnizezi tu nu se incadreaza la categoria asta.

Nutritia nu se bazeaza pe "eu zic ca", ci pe "eu stiu", iar tu se pare ca nu stii.

| abcddcba a răspuns (pentru AnastasiaK):

Prietena mea, omul asta a intrebat ce este bine sa mancam dimineata laughing))))))) Nu a intrebat ce am nevoie sa mananc dimineata daca fac sala sau alte lucruri de genul, eu cred ca ce am recomandat eu este destul de "bine de mancat dimineata"
Mult noroc tie cu zecile tale de grame de proteine

| AnastasiaK a răspuns (pentru abcddcba):

Si cu sala si fara sala, grasimile tot nu ar trebui sa fie in masura mai mare decat restul macronutrientilor si nu e recomandat sa se consume atatea grasimi saturate. De cate ori trebuie sa repet ca sa intelegi? Nu stii sa citesti inca bine sau care e problema?
Ti-am mai zis, sfaturile de genul se dau cand stii, tu in continuare vorbesti cu "eu zic ca", "eu cred ca"...asta arata cat de bine stii ce zici. Si spune multe despre inteligenta ta faptul ca te contrazici in continuare in conditiile in care nu esti sigur/a pe ce spui.winking

| RAY a răspuns (pentru abcddcba):

Faza e ca grasimile se depun rapid ca tesut adios, carbo sunt folositi ca energie de asta eu recomand carbo dimineata iar dupa masa o mancare calda cu proteine fasole, orez cu doua snitele, mazare cu snitele, seara grasimi un iaurt gresesc cu 10% grasimi, seara e bine sa nu ducem glicemia in sus si in jos sa dormim bine, dar nu multe grasimi desigur, nu are sens dimineata sa consumi grasimi, tu ai nevoie de energie dimineata

| abcddcba a răspuns (pentru AnastasiaK):

Lmfao, esti funny

| biancaebar a răspuns:

Cel mai bine este sa: te trezesti, te splei pe fata si pe dinti (asa cand iei micul dejun nu mananci toate bacteriile acumulate peste noapte) si pe urma iei micul dejun trebuie sa fie ceva lejer dar satios eu de exemplu imi fac paine prajita cu felli de rosii, avocado si branza, pe urma mananc un mar sau niste zmeure si beau un suc de portocale/ceai/apa