| FurMoon a întrebat:

Buna,TPU! De azi dimineata am inceput sa urinez cu usturime si de acum 2 ore cu sange, doar cateva picaturi.Nu e menstruatie,si in plus am bacteria E Coli, si as dori sa stiu cat mai multe lucruri despre Cistita, pentru ca asta cred ca am.Se poate trata cu antibiotice? Rog seriozitate, Funda, Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Te citez : "... Cistita, pentru ca asta cred ca am.Se poate trata cu antibiotice? Rog seriozitate".

Păi seriozitatea ar TREBUI să vină ( în primul rând ) din partea ta şi să MERGI la medic!
NU să încerci ( aici ) "obţinerea" unui tratament.

Poate fi vorba de mai multe afecţiuni : infecţie urinară, vaginită, cistită, anexită ( răceală la ovare, dacă ai şi dureri de ovar ), etc.

Oricum, NU se administrează medicamente ( în special antibiotice ) aşa "după ureche" - FĂRĂ măcar să şti ce ai!

TREBUIE să mergi la medicul de familie care îţi va da Trimitere pentru investigaţii/analize suplimentare ( sau la medicul specialist ), apoi vei primi tratamentul adecvat afecţiunii pe care o ai!

Toate cele bune şi multă sănătate.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Serios din partea ta este să mergi la urologie/ginecologie, investigații medicale și tratament specific.
bea multe lichide (ceai de codițe de cireșe/mătase de porumb/gălbenele/etc.).
Sănătate!
Pa, pa.