| ItsMatrix a întrebat:

Buna TPU.
De azi dimineata ora 12:00 a, cand m-am trezit, a inceput sa ma doara in partea dreapta jos.
E o durere medie, nici insuportabila dar nici prea mica.
Ma doare cel mai mult cand stau in picioare si stau mai drept de spate.
Cand apas ma doare, insa cand iau mana nu.

Ce ar putea fi?
Please Help sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Danişor a răspuns:

Logic ca ar putea fi apendicita.Iti dau sindromeletonguerincipalul simptom al apendicitei este durerea abdominală. Această durere poate semăna cu o indigestie sau cu o mișcare a intestinelor ori o trecere de gaze.
Semnele și simptomele clasice de apendicită includ:
durere abdominală; inițial aceasta este vagă, difuză sau surdă, intermitentă sau colicativă (fiind o durere viscerală), localizată periombilical (în jurul buricului) sau în hipogastru (sub buric), urmând ca într-un interval de 4-12 ore să devină mai intensă, continuă și să localizeze în fosa iliacă dreaptă (prin iritarea peritoneului din jurul apendicelui apare durerea somatică).
anorexia (inapetența) este prezentă la majoritatea pacienților și precede apariția durerii.
grețuri însoțite de vărsături repetate; de asemenea poate fi prezentă pierderea apetitului alimentar.
constipație, durere de spate, o febră ușoară sau o meteorizare a abdomenului; la vârstnici, la copii și în anumite localizări atipice (retrocecală, pelvină) poate apărea diaree.
stare de oboseală și senzație de pierdere a energiei.

| Bella7777 a răspuns:

Cred ca ai apendicita! Si eu am avut aceleasi simptome.CE varsta ai?

| AlexandruLefter a răspuns:

De fiecare data cand intampini astfel de probleme, recomand sa apelezi in cel mai scurt timp la consultul unui medic, pentru a evita o situatie cu adevarat grava. http://www.topkineto.ro