| Y1u2l3y4a5 a întrebat:

Buna TPU.
De cand a inceput vacanta am inceput sa ma culc pe la 6-10 dimineata si sa ma trezesc pe la 5-7 seara.
De acum cateva zile (3-4) a inceput sa imi fie somn mereu chiar daca dormeam de exemplu 10-13 ore si cand ma ridic din pat pentru cateva secunde ametesc si vad negru.
Stie cineva ce se intampla cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Divy a răspuns:

Bună, problema ta poate rezulta din mai multe motive timpul pierdut prea mult în tv, telefon, pc, alimentație necorespunzătoare, țigări sau droguri, alcool și dereglarea programului de odihnă.
Recomandări
Să mănânci sănătos, să faci mișcare (afară la aer proaspăt)
Să te pui în pat în jurul orei 22 dar înainte de a te pune să nu stai la telefon laptop sau Tv cu cel puțin 2 ore înainte, și chiar dacă nu adormi stai în pat.
Bea un ceai de mușețel să te liniștești.
Sper să te ajute, multă sănătate!

6 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Ceva progrese?
Mai am câteva recomandări în cazul în care ești interesată!

| Y1u2l3y4a5 explică (pentru Divy):

Buna.Am inceput sa ma culc pe la ora 22-23 si sa ma trezesc pe la ora 9 dimineata.Nu mai ametesc si ma simt mai bine acum.

| Divy a răspuns (pentru Y1u2l3y4a5):

Mă bucur să aud asta, îți mulțumesc că mi-ai acordat fundă și îți doresc toate cele bune ești o persoană deosebită.

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna, nu e ok nici sa dormi prea mult, cel mai probabil ai anemie (lipsa de calciu, fier, magneziu etc...), du-te la medicul de familie si cere-i trimitere pentru analize de sange, acolo se vede exact.O zi frumoasa!

| Tirana_Nentori_1918 a răspuns:

Buna si eu am aceeasi problema cand ma ridic din pat... Simti si o stare de ameteala cad vezi negru nu? Eu sunt slab si... Poate si tu edti slab/a, poate ai anemie eu stiu... Am problema asta de 2/3 ani nu se va trece de la sine du-te la un medic ca ramai cu ea

| flaviutu a răspuns:

Cred ca totusi ar fi mai bine sa te culci la o ora mai rezonabila laughing aici este vorba si despre schimbarea corpului tau (in timpul scolii te culcai mai devreme) daca nu ai un ceas biologic, adica sa ai ca un fel de program, am sa ma culc la ora x si ma trezesc la ora y te vei trezi poate chiar mai obosit decat cand te-ai culcat. Trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa, sa nu manaci prajiit seara, sa nu mananci dupa ora 23... si sa nu mananci niciodata inainte de a te culca, nici daca te-ai culca de amiaz ( nu e cazul tau laughing)
Sper ca te-am ajutat happy