| NoName0011 a întrebat:

am unele momente stau un pat pe scaun si cand ma ridic in picioare brusc parca ametesc si vad negru pentru cateva secunde sau si dimineata cand ma ridic din pat vad negru si imi revine imediat. Ce se intampla?laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te ridici prea repede si iti scade brusc tensiunea (care probabil e oricum mica). Nu te mai ridica asa de brusc si totul va fi bine.

soothe
| soothe a răspuns:

Poate anemie, poate probleme cu inima, poate de-ale tineretilor. Nu fa excese, mai ales in ale dragostei.

| anad a răspuns:

Poti avea ameteli de la o lipsa mare de calciu dar pot fi si probleme de hipotensiune. Trebuie sa mergi la doctor!

| Tourniquet a răspuns:

Poti sa ai anemie thinking si eu ametesc brusc... cand ma ridic brusc sau ametesc si cand stau in picioare. in locurile aglomerate straight face

| drpopa a răspuns:

Este vb de o tulburare de circulatie cerebrala cauzele acestei tulburari sunt multiple- spasmul arterial brusc( secundar probanil lipsei de calciu sau anemiei) -- hipotensiunea arteriala care este f. frecventa la tineri, -- spondiloza cervicala (modificari ale coloanei cervicale datorita pozitiilor vicioase),--alte cauze - infetii cronice ale urechii, sinusurilor ) cel mai bine pentru eluidarea cauzei este sa efetuatii o hemoleucograma completa, dozarea calciului, magneziului, etc avand aceste rezultate medicul d voastra de familie va va reomanda tratamentul corespunzator

| mihaa a răspuns:

Si eu mai am asa simtome, eu am o lipsa de calciu, de 2 ori pe an iau tablete calciu cu magneziu si D2, si mai iau suplimentar ulei de peste, eu f greu asimilez calciu, lipsa de calciu se manifeste in multe feluri: senzatie de lesin, durerii musculare, ma simt ca o leguma, uneori chiar am lesinat in special pe canicula

| elenahd a răspuns:

Niciodata cand te ridici din pat sau de pe scaun nu trebuie sa te ridici brusc deoarece corpul si toti centrii nervosi si ai echilibrului sunt relaxati si ca sa percuteze la comanda care tu o dai creierului de a te pune in miscare atunci toti centrii nervosi se pun pe treaba ca sa execute comanda data de tine.
Deci niciodata sa nu te mai ridici brusc da-i timp creierului tau sa se pregateasca inainte de a executa comanda pe care i-ai dat-o.
Ametelile care apar la schimbarea pozitiei corpului din clinostatism (culcat) in ortostatism (in picioare) se datoreaza unui mecanism adaptativ fiziologic care consta in scaderea TA sistolice cu cel putin 20mmHg insotita de accelerarea frecventei cardiace (nu ai si palpitatii in momentul ridicarii?). Acest lucru se poate pune in evidenta masurand TA in pozitia culcat, apoi la 1-2 minute dupa adoptarea pozitie in picioare. Fenomenul se numeste hipotensiune ortostatica si este fiziologic, asa cum am mai zis.

Ametelile care apar dupa o baie fierbinte se datoreaza tot scaderii TA, dar prin alt mecanism si anume "furt" de sange care este deviat catre periferie prin vasodilatatie capilara in piele si muschi (de aceea piele e rosie "ca racul"). Deci, exista o explicatie si pentru asta. Mai poate contribui si mecanismul anterior daca te ridici brusc din cada.

Ametelile care apar la vederea unui camp de zapada sau in timpul rostogolirilor, insotite sau nu de greata si senzatia de voma, au legatura cu urechea interna si nu sunt atat de "fiziologice" (adica normale) precum situatiile anterioare. Aici e teritoriul medicului ORL-ist si/sau neurolog...
Genul acesta de ameteli - prin schimbarea pozitiei din repaus sau miscare - tin de echilibru si sunt legate de urechea interna care este supervizata de SNC. Exista multe afectiuni ale urechii interne care afecteaza echilibrul, printre altele. Marea majoritate a variatiilor fiziologice sunt controlate cu succes de SNC. Modificarile de acomodare trebuie puse pe seama imposibilitatii de coordonare a functiilor sau a afectarii receptorilor.
Totusi eu te sfatuiesc sa mergi la medic si sa-ti faci niste analize si testele necesare, dar pana atunci nu te mai ridica brusc.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Poate nu prea mananci bine, mi s-a intamplat si mie.
Mananca multe alimente care contin vitamine.
Sanatate!

| Robert5678 a răspuns:

Cred ca este din cauza sangelui care se intoarce foarte rapid la creier cand te ridici.Insa nu sunt sigur...

| BiaJ a răspuns:

Ai lipsa de calciu.sad am patit si eu asa o datasad nu mai vedeam nimic si m-am tarat pana la usa de am anuntat o vecina si mi-a dat un algocalmin fiolahappy apoi m-am dus la spital. Este trist sa patesti astasad

Răspuns utilizator avertizat
| Nita a răspuns:

Si mie mi se intampla... cred ca ar trebui sa mancam mai mult laughing

| funnygirl a răspuns:

E d la mancare si mie mi se intampla foarte des pentru ca mananc ff putin

| byanka14 a răspuns:

Iti spun eu: trebuie sa te ridici incet pentru ca organismul si corpul tau sa se obisnuiasca cu noul "loc" si mie mi se intampla, nu e anemie sau alte din alea la toti oamenii li se intampla.

| myhayl a răspuns:

Halucinatii

| alexandrapisi a răspuns:

Cred ca este de la lipsa de calciu si mie mi se mai intamplat asa straight face