| FallenAngel68 a întrebat:

De cand am inceput scoala ( de aproape 8 ani ) ma dor umerii cand ii masez. De un an ma doare si ceafa, in fiecare zi, dupa cateva ore. Durerea nu trece decat daca ma asez pe un scaun cu spatar ca sa imi sprijin gatul de ceva. Mama are spondiloza cervicala. E posibil sa am si eu? Daca nu, ce ar putea fi? Ce imi recomandati sa fac? Durerea din ceafa ma omoara la scoala, cand trebuie sa scriu. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ÐiÐi a răspuns:

Pai poate de la ghiozdan si faptul ca la scoala (poate nu stiu) stai cocosata cand scrii, sau poate in general. Si eu am probleme cu spatele dar numai prin faptul ca stau cocosata si pe mine m-a vazut medicul de familie o data cum sta, s-a uitat la spatele meu si m-a trimis la un specialist. Si mi-a facut o raduografie si mi-a zis sa stau dreapta ca era numai un pic coloana stramba. Tu fiindca ai dureri tot asa du-te la medicul de familie sa te vada si el va stii ce e mai bine si ce ai happy Multa bafta!

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Spondiloza se mosteneste, dar se manifesta pe la 40 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De la spurcatul de ghiozdan,e prea greu,de aici apar durerile si problemele de coloana.
Incearca sa nu stai stramba, sa stai mai drept cand stai in banca, la birou, pe strada, ar fi bine sa te vada si un ortoped.
Te pup!

| Apocaliptic a răspuns:

Daca nu ai si tu spondiloza cervicala(ceea ce nu stiu ce e) atunci sigur e din cauza ghiozdanului. E mult de mers pana la scoala? obisnuiesti sa-ti pui tot ce ai nevoie in ghiozdan(adica caiete+carti, tot felul de pixuri si creioane, etc.) astfel ingreunandul? Daca da, atunci asta e problema. Crede-ma ca daca asta e problema ai sa te obisnuiesti dupa un weekend-doua sau mai tarziu(eu unu m-am obisnuit mai tarziu).
Poate e si din cauza ca stai stramb cand scrii si aici se imparte in 2.
1) Daca stateai stramb si acum nu mai vrei atunci te doare pentru ca nu esti obisnuit dar ai sa te obisnuiesti la un moment dat.
2) Daca stateai stramb si inainte si acum atunci poate e din cauza ca corpul nu mai poate rezista.