| BadAngelSoni a întrebat:

Bună, TPU kiss De când eram mai micuță, călcam, cu piciorul stâng, in inferior.(sper ca am spus binee.) și am văzut niște pantofi drăguți pe care aș vrea să îi cumpăr, insă sunt cu toc - "talpă întreagă" (cum li se spune), și nu știu dacă aș putea merge normal cu ei puppy dog eyes. Am auzit că tocmai cei cu acest fel de toc ajută la îmbunătățirea mersului. Voi ați încercat? A funcționat? Îmi dați vă rog și alte tratamente? puppy dog eyes Mulțumesc anticipat kiss (p. s. Am purtat și UGG. uri care au avut un efect negativ)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Se numesc pantofi cu talpa ortopedica.Am purtat si sunt foate comozi (daca nu au tocul inalt ), insa nu am observat nici o diferenta la stilul de mers. Acesti pantofi sunt buni in special pentru problemele legate de talpa si de mentinerea corecta a piciorului (ma refer la muschi, oase etc. nu la mers). Nu stiu cat sunt de eficienti in corectarea mersului. Sincer, ma indoiesc ca numai purtarea unui anumit model de pantof iti poate rezolva problema, daca nu iti impui si tu sa mergi cu piciorul drept (doar nu iti trage pantoful piciorul in exterior, ca sa mergi drept). In timp, o sa se deformeze talpa pe partea dreapta. Tocul si talpa unui pantof se tocesc in functie de stilul de mers. Am auzit ca o metoda eficienta e purtarea pantofilor invers (alege o pereche fara toc si poarta-i prin casa). Daca nu merge nici cu asta, cred ca e mai bine sa consulti un medic ortoped.

9 răspunsuri:
| akka4 a răspuns:

In primul rand nu inteleg cum calci cu piciorul in inferior. cat despre pantofi stiu la ce te referi si nu cred ca ar imbunatati intr-un fel mersul...

| greenmoon a răspuns:

Inferior? Încearcă interior.

| mesabbsta a răspuns:

Cel mai probabil ai platfus, am si eu exact aceeasi problema si port tocuri dinalea cu talpa intreaga. si chiar merg foarte bine pe ei. nu stiu daca chiar te ajuta, dar clar este ca nu iti fac rau :* sper ca te-am ajutat

| raluk27 a răspuns (pentru mesabbsta):

Eu stiu ca platfus inseamna ca nu ai "scobitura" aceea in talpa, ca piciorul este plat. In intrebare e vorba de stilul de mers cu laba piciorului spre interior.

| mesabbsta a răspuns (pentru raluk27):

Pai da, si ca si consecinta a faptului ca nu ai scobitura aia, mersul ti se deformeaza si calci in interior big grin la mine asa e

| raluk27 a răspuns (pentru mesabbsta):

Poate nu am inteles eu bine la ce s-a referit acel mers spre interior. Adica ori e orietata toata laba piciorului stang spre interior (cu tot cu degete), ori laba ramane dreapta si numai "calcatura " se face predominant pe partea interioara, pe lateralul drept al talpii stangi? Nu stiu daca m-am exprimat clar.

| mesabbsta a răspuns (pentru raluk27):

Nu am idee laughing

| andreyythebest a răspuns:

Sunt foarte buni pantofii aceia este de indreptat picioru.

| GiveMeYourPussy a răspuns (pentru andreyythebest):

I-ai dat acest raspun doar pentru a primi funda : )) nu ai nici o legatura cu aceasta intrebare. Nici nu sti la ce fel de pantofi se refera laughing recunosc ca nici eu nu am habar de pantofi (lool, sunt baiat :p ). Eu spun sincer ca am intrat la aceasta intrebare doar pentru ca am vazut ca in poza de la profil e foarte draguta happy
BadAngelSoni happy scuza-ne ca nu avem habar de pantofi dar stim sa laudam ce e frumos :p Iar tu sa stii ca esti foarte frumoasa :*