| alessia_7452 a întrebat:

De cand ma stiu imi esre foarte frica de serpi. Prin "foarte " vreau sa spun ca am cosmaruri noaptea, nu ii pot vedea nici măcar in poze si orice șarpe chiar daca are doar 1 cm reprezintă un mare pericol pentru mn. Cum pot sa fac sa nu imi mai fie chiar asa de frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LovessSmile a răspuns:

Keep calm nu are de ce sa iti fie frica.Serpii sunt in alte tari, aici pot fi doar in padure sau prin camp si nu cred ca petreci timpul pe camp in lanurile de grau.Am avut si eu o frica de ei pana m-am dus la o expozitie de serpi si am luat unu in brate si crede-ma ca era un piton mare asa mi-a zis omul care il tinea si de atunci nu am treaba ma gandesc ca daca voi fi muscata cand plec pe undeva asta e scot veninul pentru ca serpii de la noi sunt maro subtiri si mici ei musca sa se apere dar daca ii lasi pleaca sunt si altii care se hranesc doar cu oua si poti sa si stai cu ei in case.Deci serpii astia Boa,Pitoni,Cobra,colorati, mari, periculosi sunt in zone tropicale fiindca le place umbra. Uitat-e pe Discovery, Animal Planet, citeste despre astia de aici din Romania, unit at-e la poze pentru ca daca stai asa peste cativa ani o sa lesini cand vezi unul laTV.Deci incearca sa treci peste Astra, nu te mai gandi la ei ca la un pericol si e adevarat asta ca si eu de as umbra nu situ unde mi-ar fi frica dar sa iti fie frica ca orice om nu la poze sau altceva.Si eu am fobie de paianjeni nu ii suport dar cand vad unul incerc sa stau calma si daca e din ala mic care il vezi pe pereti il omor cu mana nu cu altceva ca sa trec peste asta. Daca Nu ai inteles ceca poti sa ma intrebi si bafta poate devii dresoare de serpi, nu se stiilaughing))Si ca sa stii cum iti ne este noua frica de ei lor le e si mai Frica, de aceea musca (Scuze pentru greseli dar stii cum e autocorectorulwinking

2 răspunsuri:
| alessia_7452 explică:

Merei mult, parcă m-am mai calmat!

| LovessSmile a răspuns (pentru alessia_7452):

Ma bucur mult.Ti-am zi nu are de ce sa iti fie fricawinking