| Bucibucibuci12829 a întrebat:

De cateva luni ma confrunt cu o mare problemă.Va rog sa nu-mi spuneti de psiholog sau chestii de genul.Ok decibig grine cand eram mica imi plăcea mirosul ala de perete in cămara mea.Totul a început cand mama spunea in gluma ca ii este pofta de ciment.Mi-am dat seama ca mie chiar mi-e pofta, si, având perete de ala zimtat ca pe vremuri(stiti ce zic)am zis sa incerc.Inainte mancam putin perete, dar acum mananc încontinuu, iubesc si-l rup si orice as face nu ma satur.Va rog frumos sa ma ajutati urgent,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci analize pentru CALCIU si MAGNEZIU din corp!
Lipsa de calciu iti face oasele si muschii slabi.

Daca spui ca, ai nivelul de calciu mic, acesta inseamna ca calciul nu se "prinde" de organism, probabil din cauza lipsei de magneziu (sau probleme hormonale, in special glandele).

Daca mananci produse lactate adevarate, bio (nu facute din prafuri, cu E-uri si alte chimicale! ), de tip CAS, URDA, BRANZA, UNT, LAPTE (de vaca, bivolita) etc. si multe fructe bine coapte din gradina, atunci starea ta se va imbunatati simtitor, intarandu-ti organismul!

Sanatate buna!

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa-ti faci niste analize medicale, posbil sa ai lipsa masiva de calciu!

| Bucibucibuci12829 explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca am lipsa de calciu, dar nu stiu ma poate afecta cu cv daca mananc peretele?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bucibucibuci12829):

Deci, tie ti se pare ca-i normal sa manaci peretele, nu?
Chiar nu-ti dai seama ca nu este normal, comportamentul tau?

| Ax3LdeV a răspuns:

Daca mananci perete nu inseamna ca primesti nutrienti (magneziu si calciu). Mineralele si vitaminele le primesti din alimente nu pereti. Cel mai important trebuie sa mergi la psiholog. Eu cand am avut atacuri de panica nu am fost nebun ci doar a trebuit sa imi ofere cateva sfaturi.