| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU :] De cateva luni ma lupt cu Candida. Am fost la ginecolog, am facut tratamente, dar tot imi apar cam la 2 saptamani. Nu stiti ceva tratamente naturale ca sa scap de asta?
Thanks kiss kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Candidoza poate fi o mare problema, mai ales daca nu este tratata imediat cum apar simptomele. In primul rand ca trebuie sa faci tratament mult mai mult de cateva luni (macar 2 ani), cu vizite la ginecolog regulate. In al doilea rand, asociaza dezinfectarea prin fierbere a chilotilor, prosoapelor si pijamalelor (spalate la 95 de grade sau fierte dupa fiecare utilizare). In al treilea rand, incearca un mic regim alimentar. renunta la dulciuri (intretin un pH vaginal favorabil ciupercii) si consuma mult iaurt, dar, atentie! facut de tine in casa din lapte ed tarani (in nici un caz porcarii chimice pe care scrie ca au lactobacili). Poti incerca sa si iei un supliment alimentar cu lactobacili. Am inteles ca este eficient sa folosesti comprese vulvare cu iaurt (de asemenea facut in casa), dar sincer mie mi se pare cam dificil de facut si scarbos (nu suport sa amestec mancarea cu medicina).

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Brigaela):

Ar fii o solutie calcarea partii de mijloc de la chiloti cu calcatorul?

| Brigaela a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Asta este obligatorie tot timpul, dupa fiecare spalare, intra in igiena obisnuita, niciodata nu ai voie sa porti chiloti pe care nu i-ai calcat pe zona respectiva cu fierul fierbinte (dar nu tine loc de spalare la temperatura foarte inalta sau fierbere). Eu iti spusesem ce trebuie sa faci suplimentar, fata de masurile obisnuite, de zi cu zi.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru Brigaela):

Bine,multumesc happy