| CosminutzaA a întrebat:

Mi-au aparut cateva cosuri va rog sa ma ajutati cu niste tratamente naturale ca sa scap de ele cat mai repede cam in 2 saptamani va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cosurile nu au aparut din senin! Asa ca trebuie intai sa fii atent ce mananci:fara multa sare, nu condimentat, nu tocaturi. Apoi, mai mult ca sigur esti adolescenta, hormonii isi spun cuvantul.Deci:igiena tenului(speli cu apa,fara sapun sau unul cu aloe vera),bei lichide(ceaiuri tei, sunatoare), manaci supe legume, carne fiarta sau gratar alaturi de salate, lapte si iaurt degresat cu cereale fara zahar.Ca sa se usuce mai repede,sa se cicatrizeze,dai seara,cand te culci(dar si in timpul zilei,cand stai in casa)cu tinctura de propolis(dezinfectant,cicatrizant),apoi,dupa ce s-a uscat,chiar dimineata, dai cu unguent de galbenele(emolient).Si tine un regim alimentar, hidrateazate si poti sa mai iei de la farmacie, multivitamine(intreaba o farmacista, ce iti recomanda).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!