| LucaAdina a întrebat:

Bună, TPU!

De cateva luni mi se intampla ocazional sa ma doara spatele asa de tare in zona lombara, incat coboara spre picioare si am dificultati de deplasare(ma "blochez" oarecum si mi-e foarte greu sa merg și simt ca si cum imi arde spatele in zona lombara). Mentionez ca am 21 de ani si lucrez de aprox. 7 luni la birou, zi de zi. Mai este cineva in cazul meu? Ce diagnostic ați primit? (P.S. o sa merg curand sa imi fac un RMN, voiam doar sa aflu si raspunsul vostru, cei care v-ati mai confruntat cu asa ceva).

Vă mulțumesc frumos, aveti grija de voi!❤

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu nu este de RMN, fiindca este vorba de inflamarea nervului sciatic care doare de la mijloc si coboara pe picior.
Sedentarismul poarta vina!
Ai mare nevoie sa te apuci de facut sport.
Scoala-te dimineata cu 1 ora inainte s apleci la munca si iesi la alergat sau ia-ti o bicicleta si fa sport ZILNIC!

| relian a răspuns:

Ai problema la coloana, mai exact la discuri. poate fi unu sau mai multe,
Dar la anii tai sa ai deja probleme cu coloana, naspa.Deci mai mult ca sigur ai un disc bombat, crapat, a iesit din gelul ala afara si atinge nervul sciatic.
Cel mai bine o sa vezi la un RMN, dar poti sa faci si o raza si poti sa iti dai seama.
Depinde daca platesti sau nu platesti.RMN e mai scump decat o raza.

| Marius22222222222 a răspuns:

Am pățit eu. ajunsesem sa fac Diclofenac să mă ridic din pat

| LaviniuA a răspuns:

O problema frecventa in zona lombara e hernia de disc. Daca ai avut vreun accident, e posibil sa fie si altceva.

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Posibil sa suferi de lombosciatica hiperalgica. Ai grija noaptea în ce poziții dormi, citește în ce poziții e recomandat sa dormi dacă ai lombosciatica. Trebuie sa faci mișcare și sa eviți sedentarismul.
La nervul sciatic ai probleme, dar poate fi și un debut de hernie de disc! Podibil sa fi predispusa genetic, sa fie ceva ereditar.
Ma gândesc ca durerea o simți și in talpa piciorului care te doare, e dureros sa trăiești cu asa ceva, poți ajunge sa iti târăști picioarele dacă nu o tratezi.
De fizioterapie ai de altfel nevoie.