| Mihai56V45 a întrebat:

De câteva săptămâni motanul meu a devenit foarte agresiv și mă zgarie. Vine spre mine si mă atacă așa din senin fără niciun motiv. În seara asta m-a mușcat foarte tare de picior și mi-a curs puțin sânge. Tare mi-e frică să nu aibă rabie dar nu știu ce să cred. Eu stau la curte și e foarte posibil să fi luat contact cu alte pisici care au acest virus. Am căutat pe net simptomele de rabie la pisici dar nu se potrivesc în totalitate. El nu se simte rău și în cea mai mare parte a timpului e calm. Dar totuși are câteva perioade când parcă turbeaza și clar nu face asta din joacă. Acum dacă există suspiciunea că ar avea rabie îmi este foarte frică să nu fi luat și eu. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

E castrat?
Daca nu, e perfect normal sa fie agresiv si sa ii pari nu stiu cum si hat la tine in carne.
Tinand cont ca stai la curte si el se plimba pe unde vrea coada lui fii sigura ca are contact si cu sobolani/soricei.

| JicaContra a răspuns:

1. mergi la doctor sa iti faca vaccin antirabic si antitetanos (SI ala trebuie daca ti-a dat sangele, iar pisica se joaca prin gradina)
2. castreaza javra de motan, e CLAR ca asta e problema

| Mihai56V45 explică:

Am uitat sa mentionez ca motanul are aproximativ 9 luni