| Pro4K a întrebat:

sunt putin speriat. Astazi dimineata mergeam cu bicicleta si m-a muscat un caine de picior, aveam pantaloni. Si cand m-am uitat aveam o zgarietura buna, nu a curs sange, nu stiu daca e vacinat, dar nu sunt de pe strada. Mi-e frica sa nu iau virusul antititanus, dar nu m-as duce la spital, va rog frumos. Ce parere aveti? Nu m-a muscat tare, e o zgarietura, ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Mergi sa te trateze pana nu e prea tarziu

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Spala rana cu apa calda si sapun cateva minute dupa clateste bine, dezinfecteaza cu alcool sanitar si pune un pansament. Si e tetanos, nu antititanus laughing. Antitetanos e vaccinul.

| floresdemayo a răspuns (pentru Sn4k3):

Veterinarii folosesc betadina, nu spirt medicinal, atunci când sunt mușcați de micii lor pacienți.

| Bizon95 a răspuns:

Virusul "antititanus" e o contradictie de termeni, ANTI nu poate fi virus ci anti-virus indiferent ce titanus inseamna

daca nu ti-a curs sange si NICI LIMFA - limfa e un sistem circulator asemanator cu sangele prin care curge un fluid transparent:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Limf%C4%83
atunci nu ai nimic, virusul rabic se ia NUMAI prin rani deschise in care ajunge saliva de caine (saliva care se afla in permanent pe dintii cainelui, deci, daca a reusit sa penetreze pielea atunci deja esti la risc)

| RoCkKiD a răspuns:

Iti trebuie vaccinul antirabic, tetanosul e alta mancare de peste.

Cel mai bine este sa consulti un medic cat mai curand cu putinta care te va sfatui ce e de facut.

| Sonia822 a răspuns:

Am patit la fel, am fost la spital si pentru ca nu a curs sange m-a trimis acasa. A spus ca vaccinurile au efecte secundare grave, ca au mercur in ele si sa stau cuminte, ca nu patesc nimic. Am mai stat si o ora pe hol degeaba.

| andiceasu95 a răspuns:

In primul rand tu ar trebui sa te duci la spital, ca sa te asiguri ca acel caine nu era turbat spune-le parintilor tai si du-te la spital ca sa nu se agraveze

| SDana a răspuns:

Du-te imediat la spital, nu stii nimic despre acel caine si cate boli circula acum...