| TaZZzy a întrebat:

De cateva zile mi-a apărut un hemoroid extern....am facut ceva sport mai greu..nu mă mânâncă, nu mă doare...azi mi-am luat de la farmacie o crema Procto-Glyvenol, nu am fost la medic. Ar putea sa ma afecteze aceasta cremă? Hemoroidul provocat din cauza sportului se mai vindecă dacă nu mă mai forțez? Vă rog nu râdeți de mine. Am 19 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Procto-Glyvenol cremă + Ultrapoct supozitoare!
Dacă folosești ambele medicamente scapi de problemă! Asta este soluția!
Foarte rar hemoroizii sunt doar externi. Sigur ai și interni! De asta recomand și supozitoarele Ultrapoct pe lângă crema luată de tine!

| TaZZzy explică (pentru gabicoo):

Îți mulțumesc foarte mult pentru răspuns. M-am mai liniștit! Dumnezeu să te aibe în pază! Mâine o să mă programez totuși la un medic. Îmi pare rau că nu pto să vă dau fundă la amândoi dar vă mulțumesc enorm?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este vindecabil. Regim de viață, regim alimentar.

| TaZZzy explică (pentru sadrian46):

Îți mulțumesc foarte mult pentru răspuns. M-am mai liniștit! Dumnezeu să te aibe în pază! Mâine o să mă programez totuși la un medic.

| sadrian46 a răspuns (pentru TaZZzy):

Să citești pe Internet despre alimentație pentru hemoroizi.

| TaZZzy explică (pentru sadrian46):

Aceștia pot fi periculoși? +că nu sunt sigur neapărat ca e hemoroid.nu am nici un simpton...plus că miercuri am facut cv sport de elasticitate...mi am cam apropiat genunchii la piept si cred că mi s au strâns oarecum intestinele.mi s-a auzit așa un ghiorțăit normal prin stomac.dar fara durere.+ca nu arată ca hemoroizii de pe net..pare foarte pajnic

| TaZZzy explică (pentru sadrian46):

Am fost astăzi la medic. Este un simplu hemoroid (s-a umflat doar o venă din acea zonă.a spus ca nu e nimic grav. poate fi ceva din alimentatie..de la ceva efort care mi-a suprasolicitat organele interne. Mi a recomandat crema Procto-Glyvenol ( sa aplic și în interior). Vă mulțumesc pentru ajutor! Am fost foarte ingrijorat până am fost la medic dar acum m-am linistit! Sper să nu aibe nimeni probleme cu sanatatea.și chiar daca aveti, mergeti la medic imediat ce ati văzut problema.lasati rușinea la o parte!

| sadrian46 a răspuns (pentru TaZZzy):

Atunci să mergi la medic, căci un hemoroid este altceva.