| anonim_4396 a întrebat:

Buna,

De aproape doua săptămâni, pentru un hemoroid extern ( destul de mic, nu mă doare aproape deloc, doar după scaun și intensitatea este mica), am pus supozitoare cu glicerina ( mai am 3 ), am luat ginko fort ( 7 zile câte 4 și 21 de zile câte 2, mai am 3 săptămâni de luat), dar hemoroidul nu a dispărut, pare un pic mai mic.

Am început să mă dau cu cremă de gălbenele cu propolis de două zile

Voi scăpa de el? Sunt șanse să se retraga? Să scap de acel minim disconfort?

Menționez că țin dietă, beau 2 litri de apă, tratamentul este de la medic și merg minim 10k de pași zilnic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic sa faci colonoscopie aia e singura solutie ca sa vada ce ai si ce tratament se potriveste, degeaba dai cu 100 de creme si bagi supozitoare, numai baga supozitoare ca iriti colonul, alea nu se baga zilnic in fund trebuie puse cu pauza si numai medicul trebuie sa iti recomande nu reclamele de la tv sau de pe net.

| gabicoo a răspuns:

Supozitoarele cu glicerină nu au nici un efect! Trebuia să folosești Prokto - Glyvenol sau Cicatridina. Crema de gălbenele nu este rea dar combinația cu propolis nu este bună! Propolisul este iritant pentru problema ta!

| NuCitescNotificari a răspuns:

Baga un supozitor mai mare, de exemplu un morcov

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Foloseste Proctoglivenol alifie. Pune pe deget si da-te pe fund pe hemoroid (baga-ti degetul in fund oleaca). Daca ai peste 50 ani, nu renunta la Proctoglivenol niciodata. De obicei intelectualii fac hemoroizi, pentru ca stau mult cu fundul pe scaun.