| Ajutor12344 a întrebat:

Buna TPU de câteva zile nu pot sa mai dorm. Ma simt obosita închid ochii dar nu adorm. Când ma pun in pat sa ma culc închid ochii si când ii deschid sa ma uit la ceas au trecut 3 ore care s au simțit ca 5 minute. De obicei reușesc sa adorm profund pe la un 6 știți de ce mi se întâmpla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ilovedinero a răspuns:

Se numeste oboseala cronica, esti atat de obosita incat nu poti dormi, la mine cel putin merge sa merg la alergat sa imi creasca pulsul iar dupa ce se linisteste ma ia somnul, tu poti incerca o plimbare de seara

| Nefertiti369 a răspuns:

Bună! Se poate sa fie de natură medicală (deshidratarea,glande care nu funcționează corect și altele de genul) sau o tulburare de somn cauzata de alimentatie:energizante, cafea, dulciuri și alte alimente cu zahăr, etc.
Alta cauza posibilă sunt stările emoționale negative dese precum:anxietatea, stresul sau depresia.Atat știu și eu. Sper că te-am ajutat.

| ___WjvY a răspuns:

Uneori e posibil să fii și prea stresata de multe chesti sau să petreci foarte mult timp cu ochii pe telefon, de obicei și mie dacă stau ore în șir cu ochii pe telefon, îmi vine să clipesc într-una și când mă pun în pat, dintr-o dată pac! Somnul! Mai este posibil să nici fi dormit bine noaptea, de exemplu îți tragi un pui de somn pe la un 10 seara și printr-o mirare, te trezești pe undeva la 2 3 noaptea și nu mai dormi și încerci și încerci și nu poți, iar după dimineața simți de parcă nu ai dormit deloc toată noaptea. Uite sfaturile mele:1 dacă e vorba de stres, încearcă să iei o mică pauză și să te mai odihnești, dar nici prea mult, că după te lenevești, 2 dacă e vorba de telefon sau de calculatoare etc, încearcă să nu mai stai mult, fiindcă mai târziu o să începi să ai probleme cu vederea și te va afecta rău, nu uita ca orele pentru stat pe față ecranelor e ca și cum ar consuma droguri și să ai ochii roșii după, nu mă refer că îți face mai rău decât drogurile, dar cumva te va afecta la fel ca drogul și 3: Dacă e vorba de somn, încearcă să nu culci nici chiar devreme dacă nu ți-e somn dar nici târziu adică pe la 12, 1 noaptea. Dacă nu e asta, ia-ți niște pastile sau medicamente somn, acum nu știu nume de pastile sau medicamente, dar găsești tu.
Succes și o zi frumoasă!