| Julienne a întrebat:

Cum as putea sa adorm intr-un timp foarte scurt dupa ce m-am asezat cu capul pe perna?sad Este cam ciudata intrebarea dar e cateva zile ma simt foarte obosita si simt nevoia sa dorm foarte mult, insa nu reusesc sa adorm decat dupa cateva ore si sunt foarte stresata de lucrul asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Faci un exerciţiu de relaxare; în linişte, pe întuneric, cu ochii închişi, întinsă în cea mai confortabilă poziţie, porneşti de la degetele picioarelor şi îţi vizualizezi toate părţile componente ale trupului, în prima fază îţi repeţi ca ele sunt relaxate(degetele mele sunt relaxate, picioarele mele sunt relaxate, etc) apoi faci acelaşi lucru, încercând să te convingi că ele s-au îngreunat(degetele mele sunt de plumb, etc). Trebuie să alungi orice alt gând.La mine funcţionează. Poţi găsi acest exerciţiu, explicat mai pe larg în cartea Puterea extraordinară a subconştientului tău de Joseph Murphy.Alt sfat:nu mânca înainte de culcare.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu te mai stresa, daca te enervezi ca nu poti adormi, mai rau iti faci.
In al doilea rand, creaza-ti un ritual inainte de culcare pe care sa-l respecti in fiecare seara. Cu vreo ora inainte de somn, inchide TV-ul si calculatorul, aeriseste bine camera, fa un dus cald, bea o cana de lapte cald sau ceai de tei, aseaza-te in fotoliu sau in pat cu o carte buna in mana, in lumina unei veioze sau a unui lampadar, nu asculta muzica, nu vorbi la telefon, doar citeste si relaxeaza-te. In cateva luni iti vei forma reflexul si vei adormi dupa acest ritual.

| lora_9285 a răspuns:

Inainte de a te culca bea niste lapte caldut. Pune-te in pat pe spate si incearca sa respiri tragand aer pe nas si dat pe gura. Te concentrez doar pe respiratie si ai sa vezi ca reusesti sa te eliberez de alte ganduri. Daca faci asa cateva minute, te vei relaxa sau chiar o sa si adormi. Succes!

| DrViorel a răspuns:

Lapte caldut, e si sanatos, te si adoarme rapid.

| Brotacelu a răspuns:

O oaie, doua oi, trei oi... laughing))

| Irina a răspuns:

Bea un pahar de lapte cald inainte de culcare si incearca sa iti eliberezi mintea. Problema asta am avut-o si eu multi ani de zile pentru ca imi veneau tot felul de lucruri in minte cum puneam capul pe perna dar acum reusesc sa ma controlez sa nu ma mai gandesc la nimic si adorm mai repede.

| Orannginna a răspuns:

Terapia prin muzica. Asculta muzica lenta cand te asezi in pat, te va linisti si vei putea adormi mai repede. Ori, poti incerca cu ceva remedii naturiste. De exemplu, ceaiul de tei care calmeaza. Si lactatele au un efect pozitiv in acest caz, daca sunt consumate inainte de a te culca. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ma asez in pat, inchid ochii si gata, dorm.Nu am probleme cu somnul. Dar ma pun in pat doar cand stiu ca vreau sa dorm si incerc sa nu ma mai gandesc la nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Înainte de culcare bea un ceai călduț de tei sau de lapte dulce. Este foarte odihnitor.
Pa, pa.

| cristina_3322 a răspuns:

Eu vin obosita de la scoala, mi-e somn si n-am chef de teme... asa ca ma pun mananc bine, si dupa ma pun in pat ori ascult muzica ori ma uit la tv...si fiind cu burta plina ma ia somnu` imediatbig grin Poti incerca

SuCceS:*

| Julienne explică:

Multumesc mult pentru sfaturi o sa le incerc pe toate :*

| Presedinte a răspuns:

Incearca sa nu te gandesti la nimic happy