| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp când fac sport și mă hidrateze înainte pur și simplu nu mai transpir, nu știu de ce, acum câteva minute am terminat de făcut un set de exerciții cardio și nu am transpirat mai deloc.
Care e cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Corpul se obisnueste destul de rapid cu acelasi tip de miscari si nu va mai depune un efort la fel de mare.De aceea, ideal ar fi sa variezi atat tipul de cardio pe care il practici cat si intensitatea lui.
Executa exercitii cat mai complexe si diferite, pe care corpul sa fie nevoit sa le "gandeasca", nu doar sa le execute mecanic cum face in cazul alergatului sau daca faci acelasi tip de genoflexiuni zilnic.Sunt o multime de versiuni pentru acelasi exercitiu, deci invata sa le schimbi din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai invatat cu ele? Ai obosit macar?

| farfuriaverdex a răspuns:

Prin transpiratie se elimina apa, daca nu transpiri la fel de mult nu inseamna ca antrenamentul nu a fost eficient, mai tine cont si de conditiile termice. Vara vei transpira mai mult in timpul antrenamentelor. Daca faci acelasi gen de antrenament este bine sa variezi pentru a te asigura ca lucrezi toate grupele musculare.

| MateiT a răspuns:

Probabil vrei sa spui sub brat...
Cand nu iti vei mai infunda porii pielii (si creierii) cu aluminiu din deodorante vei putea transpira. De asemenea cremele si cam toate produsele cosmetice

| anonim_4396 explică (pentru MateiT):

Nu la asta m-am referit, și te rog de acum înainte nu te mai da cu deodorant sa puți ca în grajd.

| MateiT a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu a folosit un viata mea deodorant si nu put deloc, pentru ca transpiratia mea nu miroase, pentru ca imi respect corpul
Nu stiu la ce altceva te puteai referi. Oricum am incercat doar sa ajut