| Goddessss a întrebat:

Bună TPU!
De ceva timp, ma confrunt cu dureri zilnice de cap. " Durerea" pe care o simt, este mai degrabă o presiune imensa si mereu o simt cand imi misc capul sau stau la birou. O simt in zona din spate, putin mai sus de gat, zona occipitala daca zic bine.
Oare ce poate fi!?
Ar trebui sa ma duc sa fac un rmn?
Imi este ft frica acum, deoarece tot am amânat efectele de pe o zi pe alta. Oare are rost?
Sunt si ft stresata de fel, dar problema care o am, o am de ceva timp...
Daca ati facut careva un rmn, cum este? Ati rezolvat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Zona din spatele capului, este zona cervicală.
Un bilet de trimitere la un medic specialist neurolog vă va clarifica situația.
RMN se face doar cu trimitere de la neurologie.
Puneți un fular în zona aceea, luați un antinevralgic și control medical.
Nu este nimic grav, dar e o boală incurabilă, care doar se ameliorează. Vorbesc în cunoștință de cauză.
Sănătate și faceți un rezumat al locului de muncă, pentru a vedea ce vă dăunează.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa faci un RMN, dar este indicat sa-ti iei tensiunea arteriala, ca de acolo porneste problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe cauze mergi urgent la medic nu avem de unde sti cu exactitate

| Denisa0954 a răspuns:

Mai întâi mergi si fa un control oftalmologic. Toată durerea poate fi din cauza ochilor

| Dami1520 a răspuns:

Salut. Poate stai foarte mult in bataia aerului condiționat. Iti poți face un rmn ca sa vezi exact ce ai. Poti avea și sinuzita si trebuie tratata. Mergi la un doctor.