| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Bună TPU.De ceva timp ma confrunt cu o problema...ma doare pe partea stanga a creierului, parca simt ceva acolo.Cand imi misc capul brusc ma doare foarte tare si ma ia ameteala...mereu cand vorbesc ma doare si mai rau, ...nu pot sa mai suport. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Mergi la medicul de familie explica-i problema, spune-i ca nu vrei tratamente fara diagnostic si sa iti dea trimitere la un neurolog, sau pentru un rmn (rezonanta magnetica nucleara).
Cand mergi la neurolog, daca nu iti da trimitere pentru investigatie, si incearca sa-ti dea tratamente, refuza, nu e bine sa iei tratamente fara sa stii despre ce e vorba.
Mai ai solutia sa faci rost de bani, cred ca ai avea nevoie de 500 - 600 de Ron, atat costa investigatia, si poti merge la privat sa ti-o faci, iar cand vei primii rezultatul va veni cu interpretarea de diagnostic al medicului radiolog, in functie de ceea ce vede pe imagini.
Daca doresti poti merge apoi la un neurolog, numai daca e dispus sa se uite peste CD!
Ca vei primii de asemenea si un cd cu toate imaginile creierului tau, imaginile care le primesti in mana printate, nu sunt toate, cum sunt pe cd.
Nu stiu de unde esti, in Timisoara atat costa un rmn cu substanta de contrast, te poti interesa.
Este mai eficient sa-l faci cu substanta de contrast, pentru ca acea substanta iti lumineaza creierul pe aparatul lor de detectare ca pe niste beculete de craciun, si se vede mai bine, mai clar, orice ar fi.
Substanta este hipo alergenica - adica in rare cazuri provoaca alergii, pentru ca nu este pe baza de iod.
Atentie, rmn-ul nu este acelasi lucru cu ct-ul (computer tomograf), ct-ul este o multutidine de radiografii (raze), iar substanta de contrast la acesta este pe baza de iod - o substanta hiper alergenica, de obicei ct-ul se face in conditia unor traumatisme acute, pentru ca vede mai bine fluidele, sangele, cheagurile de sange, etc.

4 răspunsuri:
| MoralSystem a răspuns:

Cel mai bine sa-ti faci un RMN. Vezi ca el este cam scump. Mergi la medicul de familie sa ti-l dea macar partial decontat.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un RMN la cap!

| relativsausigur a răspuns (pentru relativsausigur):

Daca iti faci rmn-ul si totul este in regula, recomand apoi un consult orl, la un medic bun, nu la un terci, ca poate fi si o problema de sinuzita, ureche interna etc.
Deci trebuie ceva banuti pentru toate astea, daca nu bate-l bine la cap pe medicul de familie sa-ti dea trimiteri si la neurolog si la orl, si cere dovada de diagnostice, nu tratamente fara explicatii.

| AndreiBularca a răspuns:

Mergi la medic cat mai repede!