| Insanity a întrebat:

De ceva vreme, m-am obisnuit sa stau cocosata, nu stiu de ce, dar faza e ca multa lume imi zice ca nu imi sta prea bine si ca nu e deloc frumos, si realizez si eu asta dar intrebarea e : ce pot sa fac sa stau mai dreapta, exista ceva exercitii care sa le pot face sa nu mai stau si sa merg asa? funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă te îngrijorează foarte tare poţi merge la doctorul de familie îţi va spune ce exerciţii să faci şi vei consulta un specialist. Erau nişte exerciţii parcă trebuia să stai cu spatele drept lipit de un perete cât de mult poţi câte 30 de minute apoi mai mult etc, în funcţie de timpul tău. Baftă!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Draga Maddalyna, si baiatul meu, care, culmea, il cheama Madalin, are aceeasi obisnuinta proasta de a merge cocosat si asta datorita pozitiei gresite de la biroul unde-si face temele. Intr-adevar este f. f. inestetic pentru un adolescent. De la medicul de familie, si nu numai, i-a fost recomandata gimnastica medicala. L-am dus cand era mai mic, dar numai o vara, dupa care am intrerupt. Ideea este ca la gimnastica medicala, profesorul recomanda anumite exercitii specifice care trebuie efectuate atat in sala respectiva de gimnastica, cat si acasa. Dar daca nu ai vointa (ca baiatul meu) sa faci zilnic acele exercitii acasa, problema nu se rezolva. Totul tine de vointa fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ancearca sa te concentrezi asupra ta cand mergi pe strada si tine capu ridicat.chiar merge pe bune, pana te obisnuiesti

| Enrique a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie chestia asta. este din cauza calculatoruli incerca cand stai pe calculator sa stai drept. asa am reusit eu sa nu mai merg cocosat laughing