| Alinaaa9393 a întrebat:

De curand am observat ca atunci cand ies afara pupilele mele se fac mici iar cand sunt in casa sunt destul de mari. Ce se intampla? E normal? Precizez ca am nistagmus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

E ceva ce ţine de contrastul lumină/întuneric. Ăsta e rolul pupilei.N-are de-a face cu nistagmusul.@cosmincody ţi-a relatat foarte bine.

| わたなべ久美子 a răspuns:

Da este normal, la multe persoane se intampla ca la lumina sa se micsoreze pupilele, nu iti fa griji.Bafta!

| ioana1cool5 a răspuns:

Da e normal, pentru ca afara e mai multa lumina si in casa este mai putina. pupilele te ajuta sa vezi.

| cosmincody a răspuns:

Muschiul sfincterian al irisului permite contractia pupilei (miaza) pentru a micsora cantitatea de lumina care intra in ochi sau pentru vederea de aproape. Muschiul dilatator al irisului, mai putin activ decat cel sfincterian, permite dilatatia pupilei (midriaza) cu scopul de a face sa ajunga mai multa lumina pe retina atunci cand se intuneca sau in cursul vederii de departe.Este normal ca atunci cand esti intr-un mediu luminos,pupilele sa se contracte, sa se micsoreze diametrul, iar la intuneric sau in medii cu putina lumina sa se contracte, pentru ca ochiul sa capteze cat mai multa lumina, cat mai multa informatie.
Sper ca ti-am fost de folos.
Bafta!