| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
De dimineață am fost la ORL ca să-mi scoată un dop de ceară pe care îl aveam de ceva timp. Doctorul mi-a pus niște vată în urechi pe care am ținut-o vreo două ore, după care am scos-o. Toată ziua nu am ieșit deloc afară de teamă să nu mă infectez sau ceva... – menționez că azi a fost prima dată când am fost la orl și nu știu mai nimic despre asta.
Mâine am liceu și nu știu dacă să-mi pun niște vată în urechi sau să merg pur și simplu cu urechile "goale".
Rog persoanele cărora le-au fost scoase doapele de ceară să-mi răspundă acestei nelămuriri... dacă trebuie sau nu să port mâine vată când ies din casă.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuie sa pui vată ca babele, gata mergi linistita la scoala ai scapat de dopul de ceara nu mai este niciun pericol, o sa vezi daca se va forma in timp alte doape noi de ceara atunci inseamna ca urechile produc cerumen adica ceara prea multa in exces, va trebuii sa discuti cu medicul orlist pe viitor daca vei mai avea dop de ceara, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani. Mulțumesc pentru răspuns, m-am mai liniștit. Și încă ceva... eu stau în ultima bancă de la geam – diriginta ne-a aranjat în ordine alfabetică –, iar fereastra e tot timpul deschisă. Sunt șanse să-mi afecteze urechea lucrul ăsta?

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dacă e geamul deschis sunt șanse sa tragi curent dar va trece, și nu, nu îți va afecta urechea.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Dai fundă lui Cristi ca merita. Chiar dacă nu îl suport ți o dat un raspuns pertinent.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te trage curentul te pot durea maselele si durerea va radia spre urechi

6 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Nu trebuie sa porți, stai liniștit. Peste 2 luni poți repeta pcocedura.