| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU

De dimineata m-am trezit cu febra musculara la spate, abdomen, gat si la muschii triceps din spatele bratului. Nu am facut nici un efort fizic de mai bine de o saptamana, ba din contra am stat in casa pe calculator. Ieri am vizionat un serial si pot spune ca am stat foarte confortabil in scaunul de birou care mai mult e un ca fotoliu. Cel mai tare ma dor acum tricepsii, abia ca imi pot rdica mainile. Sunt putin cam socat deoarece nu vreau sa cred ca m-am trezit peste noapte somnambul si am inceput sa fac flotari, abdomene sau extensii. Nu e umpic cam straiu? Probabil sa fie de la mancarea? Tin minte ca ieri am mancat niste parizer si niste salam, si cam atat. De ce imi e frica cel mai mult acum este sa nu cumva sa ma fi imbolnavit de trichineloza. Din cate stiu trichineloza ataca muschii si ca simptome apar durerile de muschi. Dar inainte de durerile de muschi ar trebuii sa am dureri intestinale ceea ce nu s-a inamplat deci nu stiu sad

Putin ajutor va rog? Merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Gripă... infecții virale... e o listă lungă.
Trichineloza e foarte improbabilă si are o durată de incubație, nu apare direct.

Cel mai bine dacă durerile nu dispar să dai pe la medic.

Dacă știi dozajul poți să încerci să iei niște paracetamol - o zi. In cele mai multe cazuri obișnuite face să dispară durerea deja după prima doză.

| Mondialu112 a răspuns:

Au inceput sa ti se atrofieze muschii de la atata stat

| Tinușca a răspuns:

Cred ca cea mai sigura si eficient metoda ar fi sa mergi la medic, mai apucate de sport dupa ce-ti trece(incepe cu exercitii usoare, dupa care cu mai grele), controleaza-ti alimentia si nu mai sta toata ziua incremenit la calculator, statul fara sa faci nimic dauneaza foarte mult.