| anonim_4396 a întrebat:

happy De doi ani,m-am îngrășat mult și acum nu mai pot da inapoi. Am incercat multe diete si nu a functionat nici una. Ba chiar, am incercat si o dieta prin infometare dar am slabit 3 kg si am pus la loc... Trebuie sa mentionez ca am 1.65 inaltime si 56 de kg. Nu se vede ca sunt grasa dar as vrea sa dau jos cateva kg.
Dati-mi si mie va rog niste diete care chiar sa functioneze. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 1, 8 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

O zi frumoasă.

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ah, diete. cel mai bun mod in a iti face praf propriul corp prin infometare sau lipsa nutritiva adecvata. superb. auzi, de sport ce zici? munca nu e buna?

| Stefania888 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sport fac in fiecare ziwinking. De exemplu: mers pe jos pana la scoala si inapoi, ies in parc cu prietenii, dansez etc. deci nu am cum sa spun ca nu fac sport.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Stefania888):

Foarte mult. mergi pe jos... extraordinar

| Veme a răspuns:

Pai este bine, ca de fapt nu trebuie sa slabesti la inaltimea si greutatea pe care o ai. Deci, renunta sa mananci mai mult de 3 felii de paine pe zi sau echivalentul in porumb (malai-mamaliga), grau (paste), cartofi, orez. Nu manca deloc dulciuri, nimic cu zahar. Si atat. In 5-6 luni te vei duce in jos.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ acest detaliu, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Stefania888 a răspuns (pentru bursuc001):

Am 13 ani.

| Stefania888 a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi mult. Mie mi se parea ca sunt grasa, dar dupa ce am vazut asta... happy

| Stefania888 a răspuns (pentru Stefania888):

Adica mi se parea ca sunt grasa pentru ca prietenele mele mi-au spus "cantaresti cat mama" -.-

| bursuc001 a răspuns (pentru Stefania888):

Cu plăcere!

De multe ori "prietenele" NU sunt chiar prietene şi, uneori, sunt INVIDIOASEwinking
NU te mai lua după astfel de remarci şi NU le mai pune la suflet, nu le băga în seamă happy

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Stefania888):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu 1, 8 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

O zi frumoasă.