| azZzura a întrebat:

Hey! as vrea sa slabesc, am nevoie de niste sfaturi, ceva, tipuri de diete, exercitii. am incercat ft multe tipuri de diete dar nici una nu a functionat, am slabit vara asta cu 5 kg nu mincam ziua doar apa doar seara minkam.happy as vrea sa incerc alt ceva pentru ca de la dieta asta am facut gastrita la stomac.

5 răspunsuri:
| Letticia a răspuns:

Nu manca in timpul dietei paine. Dimineata nu manca alimenta bogate in ulei(propria experienta) si dupa-amiaza nu manca alimente tari.Seara nu manca exemplu:mere.Astea sunt 4 reguli care trebuie sa le respecti in cazul in care vrei sa slabesti.O sa iti explic si de ce sa nu manci alimentele de mai sus in acele momente ale zilei.
1.Paine ingrasa.Prajita,neprajita pentru organismul tau e acelasi lucru!
2.Seara nu manca mere sau alte fructe tari pentru ca noaptea stomacul tau digesta mancarea din timpul zilei, iar marul fiind tare chiar si mestecat iti poate provoca mari dureri de burta dimineata, dar si te ingrasa pentru ca el se digesta mai greu.
3. Dimineata nu manca almente bogate in ulei pentru ca stomacul tau cum am zis mai sus digesta noaptea, dupa care dimineata ai stomacul gol, iar dimineata il fortezi asa deodata cu uleiul care trebuie consumat rar si in cantitati mici.
4. Dupa-amiaza sa nu mananci alimente tari pentru ca stomacul tau a mancat ceva usor dimineata si ii trebuie odihna ca mancarea sa se aseze.Tu mancand mar ii impui ceva cu forta.

Bun,deci astea sunt motivele pentru care nu ai voie sa mananci mancarurile alea la momentele...
Acum ce e bine sa mananci.
Dimineata cum am zis e bina sa mananci ceva usor:o sala de rosii cu varza, felii de castravete cu porum la conserva.
Dupa- amiaza mananca ceva tot usor pentru ca stomacul sa se odihneasca pana la cina:un morcov sau o supa cu legume.
Seara mananca bine, dar nu in prostie, ca sa fac rimalaughing:poti manca ceva acru, legume acre sau poti manca bors acru.

Sau daca vrei si sa te mentii poti face sport:alergari sau exercitii practice acasa.

In fine.Ideea e ca:MANCAND SANATOS SI FACAND SPORT:SLABESTI!

| ToxicPunkgirl999 a răspuns:

In pimul rand daca nu mananci dimineata sau la pranz si mananci seara te ingrasi deoarece corpul va avea nevoie de mai multe proteine : dimineata poti manca o felie de paine niste rosii sau o feliuta de carnita, pana la ora prinzului incearca sa faci niste exercitii(alergari pe loc cu genunchi la piept, abdomene, sarituri si incearca sa mergi pe jos mult gen 2 km dus 2 km intors, la pranz poti manca o salata de rosii, salata verde, castraveti, ceapa sau alte feluri de salate pe urma te odihnesti bei multa apa si mananci macar un fruct ca desert (dar daca nu mai poti si vrei sa te rasplatesti poti sa mananci o patratica de ciocolata sau un dulce mic fara prea multe calorii)seara poti manca peste facut in aburi, un gratar de pui sau friptura de vita ( chiar daca pare mult sa stii ca ajuta daca in restul zilei ai mancat sanatos ) asta e o dieta buna de slabit dar una la care nu trebuie sa mori de foame happy sper sa te faca fericita si sa te ajute happy

| YURI123 a răspuns:

Pai... sa nu mananci seara in prostie. Pentru gastita am auzit ca nu trebuie sa mananci prajeli, mai multe fructe si legume.

| Cosmin86 a răspuns (pentru YURI123):

Pentru gastrita ar trebui sa reduci fructele aproape COMPLET, nu sa mananci mai multe, pentru ca fructele fermenteaza

| karinak00 a răspuns:

Eu am slabit foaarte sanatos cu tarate de grau. Sunt foarte ieftine si in acelasi timp foarte sanatoase. Luam inainte de fiecare masa 2 lingurite de tarate si dupa mancam ce vroiam eu. Iti scape foarte mult apetitul. Trebuie sa iei de 5 ori pe zi cate 2 lingurite inainte de masa. Intereseaza-te pe google de asta si te vei convinge. Se numeste dieta cu tarate de grau. Succes