| MeritaSaMaiFiuAsa a întrebat:

Buna TPU.
De exact o saptamana au inceput sa imi iasa bubite rosii pe tot corpul (nu foarte multe, aproximativ cate 5 pe fiecare mana, picior, pe spate, burtica, etc...). Imi provoaca mancarimi destul de neplacute. Nu este varicela. Ce ar putea sa fie si cum as putea sa ma "tratez" acasa? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| horia98 a răspuns:

Pai din cate ai descris tu daca prima data ti-au iesit pe burtica inseamna ca ai putea avea:varicela, rujeola, rubeola, toxi-infectie alimentara sau o simpla alergie..in principiu ar trebui sa mergi la doctor, dar daca nu vrei asta ai putea sa te ungi doar pe bubite cu crema mentolata

9 răspunsuri:
| buzeduulci a răspuns:

Sa nu le scarpini!

| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Cred ca ai varicela.
Cel mai bine te duci la un medic.

| SasNetRomania a răspuns:

Varsat de vant/ rubeola.
ce varsta ai?

| Doctorfishadi a răspuns:

Cred ca una dintre cauze ar fi apa cu care te speli, poate la acel moment o fii avut vreo substanta nu prea buna cu pielea.O alta cauza urticaria, extrem de frecventa sau o alergie!

| Doctorfishadi a răspuns:

Da,cred ca varicela ai!

| MyhaXMaya a răspuns:

Eu cred ca este rubeola.
Uite aici un site care cuprinde si tratamente:http://www.sfatulmedicului.ro/......german_652
Sper ca te-am ajutat! :)

| Reea6 a răspuns:

Si eu am avut ceva de genul poate fi o intoxicatie alimentara ai mancat ceva nu ti-a priit sau o mica alergie, dara se exclud varsat de vant, pojar, pojarel etc. nu te alarma

| PinguinulXXL a răspuns:

Depinde daca a inceput sa te doara picioarele si capu asta inseamna ca e varicela

| AlexandruCS16 a răspuns:

Poate fii semnele unui varsat de vand ai grija!