| ZapaciLaa a întrebat:

Buna TPU.

De ieri ma simt rau, am febra, dureri de cap si uneori frisoane.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

Hm...Ce-i cu avalansa de"du-te la medic"? In ziua de azi te duci la medic cand te doare un deget? Eu racesc in fiecare iarna, si tratamentul e paracetamol si antinevralgic, plus ceai fierbinte contra durerii in gat.N-am calcat pragul cabinetului medical si uite ca n-am murit.Deci calmati-va.Are doar o raceala.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai o răceală, mâine dimineață consultă medicul de familie!
Sănătate.
Pa, pa.

| BGDs a răspuns:

Ai o infectie undeva. Ia un paracetamol sa iti scada febra, iar daca nu iti scade sau reapare du-te la doctor ca trebuie sa te consulte si sa iti dea antibiotice

| Raniia a răspuns:

Poate fi o viroză respiratorie, ia un algocalmin sau paracetamol pentru ca să-ti scadă febra, si mîine dimineată te duci la medicul de familie pentru tratamentul necesar.

| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey!
Daca vrei sa eviti mersul la doctor, fa-te bine si singura.
Dupa cum am mai spus, cumpara Fervex de la farmacie. Praful se pune in apa calduta si e placut la gust. Bea un fervex ziua si unul seara (contine paracetamol si numai trebuie sa iei pastila in sine, stiu ca e dezgustatoare si te scapa si de febra) la mine mereu da rezultate.
Supa calduta face bine la stomac si la momente de genul (raceala)

| Kodokuna a răspuns:

Ia un Paracetamol si bea un ceai fierbinte.
Multa sanatate!

| BubbleShoot a răspuns:

Si eu.nici eu nu stiu ce sa fac.dar am luat amoxacilina si modafen.probalib ceva raceala.si mia mai trecut :*:*... funda?

Răspuns utilizator avertizat
| LordCronos a răspuns:

Doctorul de familie te asteapta sa te duci la el.winking

| DyDyX_1853 a răspuns:

Stai linistita.Este un inceput de raceala. Poti bea un ceai ...este foarte benefic.te poti duce la doctor sa iti prescrie o reteta

| pitic3207 a răspuns:

Daca te doare si gatul.iseamana ca ai puroi in gathappy.pai poti sa ii zici mamei tale:*.si mergeti impreuna la doctor:-)