| madalin23 a întrebat:

Dau funda, de cateva zile am frisoane, febra si dureri de cap. Nu pot sa dorm. Ce imi prescrieti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Prescris e prea mult spus, nu sintem doctori.
Pina luni, cind o sa mergi tu la unul, ia 3 Coldrex pe zi sau 3 parasinus ( dimineata, prinz, seara).
Hidrateaza-te bine cu ceai cu lamaie si mananca doar ceva usor ( supa de pui sau de legume de ex).
Stai in pat la caldura.
Daca faci febra foarte mare, cheama salvarea ( poate nu e viroza doar sau poate ai nevoie si de antibiotice).
Sanatate!

18 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cred că este o răceală.Nu stică o baie cu sare, ceaiuri cu lămâie şi ceva aspirină paracetamol sau o frecţie cu spirt sau unguiente din farmacii. Sănătate maximă!

| madalin23 explică (pentru onasis1961):

Mersi. Am incercat si ce mi-ai spus tu. Acum e mai binewinking

| mona a răspuns:

Ti-as recomanda sa faci urgent o vizita la medic

| florin1979 a răspuns:

Iti prescrie medicul, nu noi rolling on the floor probabil ai gripa straight face

| gabriella85 a răspuns:

S-ar putea sa fie gripaaa, iti prescriu un medichappy

| aleCsandrra a răspuns:

Ai un inceput de grija. Ia si te du la doctor ca sa fii sigura ca poate noi gresim.

| ChrissD a răspuns:

Sa iei un coldrex in fiecare seara.

| Dydy112 a răspuns:

Ar trebui sa faci un control. Doctorul stie exact ce ai si ce ar trebui sa folosesti sa iti treaca. Pana atunci bea ceai fierbinte. happy

| LIN2010 a răspuns:

Noi nu puten sa-ti prescriem nici un medicament.In cazul tau trebuie sa te prezinti la medicul de familie, urgent.

| Brotacelul a răspuns:

Ceai cald, o baie calda, odihna si o vizita la medic daca in 24 de ore situatia nu se imbunatateste. Pastile nu lua dupa ureche, ca nu e sanatos.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna madalin,iti recoman bai fierbinti,baga picioarele in apa cu sare, tii picioarele cat suporti in acea ala "fiarta", bea multe lichide, iti recomand pliculetele de la farmacie teraflu, din 2 pliculete o sa vezi ca iti trece! multa sanatate

| Okami23 a răspuns:

Raceala sau vizita la doctor

| MariusPapoi a răspuns:

Mergi la doctor!

| Magduttza a răspuns:

Ai racitbig grin cred.

| prodansergiu a răspuns:

Nu asculta de prescriptiile de pe internet du-te la doctor

| Emblaze a răspuns:

Ibuprofen, la mine mergewinking

| Freeeedom08 a răspuns:

Cred ca esti racit daca nu esti stresat nu te mai gandi asa mult la problemewinking poti sa bei ceaiuri si ca sa dormi noaptea poti sa iti programezi tv`ul pe kiss tv sau pe un canl cu muzicawinking