| Irina009 a întrebat:

de o săptămâna ma cam doare in gât când înghit saliva. Menționez ca am fost răcita dar niciodată nu mi s-a întâmplat asta acum nu mai sunt sunt eu sigura, eu fumez din 2018, in timp ce am fost răcita am fumat, m-am uitat puțin dar n-am putut sa vad așa bine sunt albicioasă gălbuie pe cerul gurii, atât am putut vedeam și am și o tuse, răgușesc, nu stiu mi se pune ceva pe amigdalalita stânga și coboară in jos așa e senzația. Ea nu ma doare nu nimic...( am pus-o pe mama acum ca sa se uite și cică am amigdala umflata puțin, dar nu stiu ce sa cred, e prima oară când am aceste simptome, am mai avut-o și nu puteam sa vb, dar eu pot vb pot tipa pot orice ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

Păi ai mai multe opţiuni. Mergi la doctorul de familie şi îţi dă o reţetă, mergi direct la farmacie şi îşi dă ori un sirop de tuse ori nişte efervescente ori te tratezi singura cu carmol la gât şi ceaiuri calde.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, esti racită si trebuie antibiotic sa i ei, deoarece gripa de anul acesta este una severă si debutează brusc cu dureri în gît, si ne tratată se va agrava, ce varstă ai?

| sierra1 a răspuns:

"Menționez ca am fost răcita dar niciodată"

deh, toate au un inceput

| Yuoia a răspuns:

Renunta la fumat (macar un timp) si mergi la medic. Din ce descrii, nu e bine deloc.

| Gabriel2424 a răspuns:

Si eu am avut puroi in gât, cand ingiteam simtiam o durere sau cand beam orice, si mi-a dat antibiotic, du te la medicul de familie.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Respira adanc si fa miscare!