| RobertRby93 a întrebat:

Cam de o saptamana ma tot doare in gat, cand inghit, in partea stanga langa amigdala. Am zile in care nu ma doare deloc, dar am zile in care ma trezesc cu aceasta durere. Mentionez ca fumez de 1 an. [am luat faringosept si alte minuni ce tin de durere in gat, dar tot nu dispare de tot]. Ce ar putea fi sau ce as putea face? Fara raspunsuri de genul "lasa-te de fumat" sau "cancer de la fumat" va rog [stiu si eu care sunt riscurile].

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Daca' te doare gatul cand inghiti, ai putea sa faci:
-intr'o apa calduta baga o lingura de sare. va fi sarata stiu...ia apa d'aia in gura si fa galgare sau cum drek' se cheama. fa de mai multe ori pe zi, la distant de cam o ora
-mai bine, pe o lingura de zahar baga 2/3 picaturi de propolis si inghite.in scurt timp trebuie sa iti treaca. ar trebui sa ti le dezumfle.
-daca' cumva racesti sa nu te prind ca bei ceai fierbinte ca te ia mortii gatului, zau daca' nu.
eu am luat si am avut o durere sad
bea ceaiuri caldute, de la temperatura camerei nu fierbinti ca iti oparesti tot ce ai in tine.
SUCCES big grin

1 răspuns:
| yoachimy a răspuns:

CANCERUL DE LA FUMAT SE FACE LA PLAMANI NU IN GAT laughing! Si poti sa suferi de amigdale purulente. De obicei, se vede ceva alb pe peretele interior al gatului. Cat despre " iti trece si apoi iar te doare", este doar efectul medicamentelor care nu te ajuta cu nimic. Este un efect temporar, care iti creeaza impresia ca ti-a trecut, cand de fapt doar te amagesti, ca asta-i nu-i tratament ce faci tu. Amigdalele purulente se trateaza numai cu antibiotic. ( Augmentin de obicei ) Dar du-te la doctor.

P.S: Ai putea sa te lasi de fumat, ca poate faci cancer in gat rolling on the floor. ( Serios acum, la ce te-ajuta fumatul? Stai mai in banca ta, si arunca tigarile ca nu-ti tin de foame. )