| MyTedyBear a întrebat:

De vreo doua saptamani ma mananca capul mai exact in partea din fata si dupa cap.
Asistenta s-a uitat in capul meu la inceputul anului si nu aveam paduchi dar dupa vreo saptamana a iceput sa ma manance.
Ma spal de doua ori pe saptamana iar cand s-a uitat si mama in cap a vazut doar 2-3 fire de matreata.
E posibil sa am paduchi?
Daca ma dau cu gaz nu o sa ma mai manance?
Ce alte metode de a scapa de mancarime imi mai dati?
Multumesc! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mancarimea poate fi cauzata de samponului pe care il folosesti --- asta in cazul in care NU ai paduchi. Schimba samponul--- cumpara unul mai "bland" special pentru copii pe care-l cumperi din farmacii ( daca ai matreata, cumpara un sampon antimatreata pentru copii).

| antimulte a răspuns:

Ia un sampon anti paduchi de la gerovital de exemplu, sau de la farmec, sunt bune. Asta ca sa fi sigura, desi daca pe tine te mananca doar in anumite portiuni nu cred ca ai paduchi, eventual vreo afectiune de piele... Cel mai bine ar fi sa te vada un dermatolog.

| ViVi99 a răspuns:

Pai te poti da cu gaz (dar o sa-ti cam miroasa parul) sau poti folosi un sampon anti-paduchi (preventiv). Mai pune-o o data pe mama ta sa se uite in capul tau si sa-ti ia matreata aia si sa o sparga in unghii. Daca e rotunda si pocneste cand o sparge, inseamna ca ai oua de paduchi. Daca nu pocnesc, e matreata. Poate te mananca capul pentru ca nu te clatesti bine, sau nu-ti prieste samponul happy