| BarbieDoll_5756 a întrebat:

happy
De vreo doua zile ma doare gatull. am tot luat medicamente, propolis, am facut gargara am baut ceai cald. si tot nu mi-a trecut!straight face
Iar ieri am fost la scoala. apropo m-am dus in oras sa ii cumpar cadou iar apoi acasa. iar pe la 4 am mers la ziua lui. am ajuns acasa pe la 8:30 am facut un dus.si am adormit.ma dureau toate, gatul, oasele, muschii!
Azi dimineata m-am trezit la fel.nu am chef de nimic. numai sa stau in pat si sa dorm.sau sa stau pe un scaun foarte comod.

Ce sa fac?!
Nu mai pot!
vreau sa ma apuc de teme dar nu am putere!
va rog!
Remedii!
Funda+vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Trebuia să mergi la medicul de familie, dacă vedeai că încercările de a-ți trata răceala acasă au eșuat.
Fă o baie fierbinte, îmbracă-te bine, fă infuzie cu ceai de mușețel, după care bea un ceai de muguri de pin/mușețel, îndulcit cu miere.
Odihnește-te o oră-două, iar dacă te vei simți mai bine când te vei trezi, încearcă să-ți faci temele. În caz contrar, du-te la medic!
Sănătate!

3 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Esti racita, asa ma simt si eu de azi-dimineata.Ma doare gatul, imi curge nasul, sunt molesita si nu am pofta de mancare.Te sfatuiesc sa stai in casa pana iti trece raceala.Asa e in sezonul asta de toamna, toata lumea raceste.Seara,inainte de culcare, baga-ti picioarele intr-un lighean cu apa fierbinte si sare si stai cateva minute sau pune-ti in picioare sosete inmuiate in otet si dormi cu ele pana dimineata.Insanatosire grabnica!

| Safire17 a răspuns:

Ha ha ha! Eu consum un pachet de servetele in mai putin de o ora! Esti racit/a, ar trebui sa mergi la medic pentru ca se poate sa ai faringita... sau. amigdalita, si mai rau, etc.

| Madalina_7862 a răspuns:

Mai bine te duci la medic;dureri in gat pot avea cauze diverse, poate fi vorba de amigdalita, faringita, etc si fiecare se trateaza altfel. nu te indopa aiurea cu medicamente. Am fost si eu saptamana trecuta in situatia ta, m-am dus la medic, mi-a prescris niste pastile si in 2 zile eram fresh! Daca as fi luat eu pastile dupa ureche, nu aveau aceeasi eficienta! Sa te faci bine repede!