| MariaaFairytale a întrebat:

Deci am 16 ani și 1.60 înălțime dar 65 de kg. Trebuie să slăbesc pentru că nu e normal la vârsta mea plus că peste o lună începe școala și vreau să fiu puțin schimbată. Am problemă cu burta,are multă grăsime și am puțină celulită.ce îmi recomandați? Diete, exerciți (nu pastile). Văă rooog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Eu iti recomand sa iti faci un program pe care sa-l respecti atat pentru dieta cat si pentru exercitii fizice.
Pentru dieta,pe langa faptul ca trebuie sa reduci mancarea per total,iti recomand sa te abtii in fiecare saptamana de la ceva,de exemplu o saptamana nu mananci deloc carne, o saptamana fara dulciuri, una fara produse pe baza de faina, una fara prajeli si repeti de cate ori e nevoie, in afara de asta trebuie sa renunti la sucuri acidulate total si sa bei in fiecare dimineata pe stomacul gol cel putin un pahar de apa pana ajungi la cat mai multe + ceai verde de orice fel 2-3 cani pe zi + 2-3 litri de apa pe zi (apa ajuta foarte mult la eliminarea grasimilor), de asemenea apa cu suc de lamaie este foarte buna pentru slabit
Pentru exercitii poti face in felul urmator:
Luni lucrezi abdomenul http://data2.whicdn.com/images/94759177/large.jpg cateva din exercitiile astea cu cat de multe repetari poti
Marti te odihinesti
Miercuri lucrezi picioarele http://data2.whicdn.com/images/102039406/large.jpg + genoflexiuni
Joi te odihnesti
Vineri te duci la alergat,alergi cat rezisti pana ajungi la cat mai mult
Sambata te odhinesti
Duminica faci cardio care arde cel mai repede grasimile si ai de ales : alergat,sarit coarda,bicicleta, mult mers pe jos
Daca te tii de ele, cu timpul o sa vezi rezultate si o sa-ti creasca rezistenta si o sa poti face exercitii si in zilele in care inainte te odhineai + alergat mai des care e cel mai eficient si sanatos.
Iti spun toate astea din proprie experienta si din ceea ce fac zilnic, daca vrei sa afli mai multe despre orice de genul, anunta-ma.

| Ramina a răspuns (pentru Ramina):

Odihnesti* nu stiu de ce s-a publicat gresit laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Mananca rational si elimina cina.

| wolder a răspuns:

Nu te infometa
alearga
mananca sanatos
nu manca dupa 7 seara
la cina mananca ceva usor
nu manca prajeli sau fastfood
bea multa apa
fa plimbare in parc, cu role, bicicleta, fa exercitii tu singura in casa

Răspuns utilizator avertizat
| Λησηумσцѕ a răspuns:

Mult sport, multe exercitii (genoflexiuni, abdomene, alergari). Sa mananci putin si des, mancaruri sanatoase. Iar seara sa nu mananci prea mult ca atunci te ingrasi. Si vei vedea ca va da roade.
Sper ca te-am ajutat.
Ceau!

| MozZatY a răspuns:

Buna, tu esti in perioada de crestere, n-ar trebui sa te gandesti de pe acum la asa ceva. Te vei schimba permanent pana la maturitate. Dar totusi, genoflexiunile si abdomenele fac burtica sa dispara happy plus alergatul, macar o ora pe seara

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru MozZatY):

Nu o sa slabesti NICIODATA cu genuflexiuni si abdomene, decat cu cardio

| MozZatY a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Ba da prietene, dai burta jos, si m-am referit la exercitii si alergat. Da-ne cateva exemple de cardio utile, daca vrei sa ne ajuti happy Altfel e ca si cum ai spune sa faca sport ca slabeste. happy

| YouDie a răspuns:

Buna! Am 14 si tot 1, 60. Eu am cautat exercitii pentru a ma tonifia si pentru a creste putin in inaltime, dar aici trebuie sa practic un sport, nu prea conteaza care ar fi acela. Cred totusi ca te pot ajuta. Pentru a slabi, intr-adevar trebuie sa mananci anumite alimente. Iti recomand carnea de peste si de pui ( carne alba) care nu contine grasimi. Fructe, legume ( nu in cantitate excesiva) si oua (fierte, nu ochiuri pentru ca deja intervine uleiul; un ou fiert pe zi iti va fi de mare folos daca te apuci serios de exercitii)! Nu manca dupa ora 6 seara! atunci iei ultima masa a zilei. La capitolul exercitii: eu fac seara abdomene, am inceput usor cu 20-30 dimineata si seara, iar dupa 4 zile deja am ajuns la 80-100, am fost foarte mandra de mine, pentru un abdomen plat acestea sunt de mare ajutor. Ca sa slabesti trebuie sa arzi calorii, dar sa alergi sute de metrii gen pentru rezistenta nu te va ajuta cu nimic, cel mai bine e sa fugi 50-100 m sprint, cat poti tu de repede pana obosesti ( in felul acesta o sa arzi calorii minim o ora dupa ce te opresti chiar). Sunt sigura ca la scoala faceti exercitii de incalzire, poti sa faci si acasa daca deja stii care sunt acelea, eu fac asta in cantitate dubla.
Cel mai mare sfat pe care ti-l pot da este sa faci sport si sa mananci echilibrat, adica nu fac exercitii zilnic si te infometezi, bine asta faci in primele 2-3 zile, dupa ce deja ti-ai facut un ritm in asta, cand poti alerga mult fara sa obosesti, poti face multe abdomene 100+, genoflexiuni cu usurinta; faci in felul urmator->> exercitii multe, mancare multa (sanatoasa, grasimi/calorii cat de putine). Deci trebuie sa faci sport si sa mananci cu cap :)). La capitolul calorii un sfat bun pe care ti-l pot da e sa renunti la pizza, da, trist, am trait asta. O pizza mare contine 2000-5000 calorii.
Iti dau un link cu informatii suplimentare (pe care le-am citit si eu). http://miscareoriunde.ro/......men-lung/. Exercitii pentru diferite parti ale corpului gasesti de asemenea pe youtube ( am cautat si eu ).
Gandeste-te totusi la o dieta daca vrei sa incepi sa faci sala, sau exercitii acasa.
Sper ca te-am ajutat, daca vrei informatii in + sau sa mai vorbim contacteaza-ma. Multa bafta!

| fancybeach a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa tii diete si sa faci nu stiu ce exercitii! idealul unui corp sanatos este mancare sanatoasa imbinata cu exercitii fizice de vreo 3 ori pe saptamana. eu asa am facut si da roade! sau poti sa incerci sa faci inot! este un mod foarte placut ca sa dai jos kilogramele in plus! sau poti dimineata dupa un micdejun cu cereale integrale sau ceva ara multe calorii dar consistent sa mergi la alergat...macar o ora in fiecare zi daca nu de 3 ori pe saptamana! nu uita: fara dulciuri, prajeli si multe fructe si legume + NU TE INFOMETA! daca faci sport si nu mananci corpul tau o sa aiba de suferit! mananca normal 3 mese principale si doua gustari!